ECO SENSE

 

Spoločnosť  Unibail-Rodamco-Westfield ako vlastník nákupného centra Aupark sa aktívne hlási k politike trvalej udržateľnosti a presadzuje neustále znižovanie ekologického dopadu nákupných centier, ktoré vlastní a spravuje. Skupina vo svojej funkcii prenajímateľa zahájila komplexný program opatrení zameraných na zníženie spotreby energie a vody, zvýšenia podielu separovaného zberu odpadu a podporu používania trvalo udržateľnej dopravy v portfóliu svojich nákupných centier. Tieto opatrenia sa týkajú vybavenia spoločných plôch pod priamym riadením prenajímateľa. V nákupnom centre Aupark nám záleží na životnom prostredí a k zachovaniu jeho čistoty pristupujeme nanajvýš zodpovedne. Svoj dôraz na trvalú udržateľnosť sme uplatňovali/uplatňujeme aj v priebehu rekonštrukcie interiéru centra – využité boli tiež materiály, ktoré majú po celú dobu svojej existencie čo najmenší vplyv na životné prostredie. Nákupné centrum Aupark v Bratislave je prvým obchodným centrom na Slovensku, ktoré bolo v programe BREEAM In-Use ohodnotené v dvoch kategóriách známkou „vynikajúce“. Nákupné centrum toto hodnotenie, vydávané nezávislým audítorom, získalo pre vlastnosti svojej budovy a taktiež pre jej správu/manažment.

Recyklácia odpadu

Sme presvedčení, že recyklácia odpadu má zmysel. V súčasnosti je recyklovaných 37% všetkého odpadu a v nasledujúcom období plánujeme toto číslo zvýšiť na 45%. Našim záujmom je taktiež, aby ste aj vy mali možnosť triediť odpad jednoducho počas svojich nákupov v nákupnom centre Aupark. Z tohto dôvodu v nákupných pasážach centra nájdete niekoľko odpadkových košov s triedeným odpadom.

Osvetlenie

Našim záväzkom sú maximálne úspory elektrickej energie v rámci prevádzky nákupného centra Aupark. Pri osvetľovaní interiéru preto v najvyššej možnej miere využívame prírodné vonkajšie osvetlenie a úsporné LED žiarivky s dlhodobou životnosťou. Energiu šetríme aj v nočných hodinách a cielene redukujeme mieru produkcie svetelného znečistenia - medzi 23. a 7. hodinou znižujeme intenzitu vonkajšieho osvetlenia na minimum.

Kúrenie/chladenie a VZT

Chceme, aby ste sa pri nakupovaní v centre Aupark cítili príjemne a preto tu pomocou technológií kúrenia a chladenia vytvárame optimálne teplotné podmienky. Myslíme pri tom ekologicky a využívame technológie , ktoré životné prostredie zaťažujú minimálne. Pri kúrení a chladení využívame aj vlastnosti pre prestup tepla obvodových konštrukcií (steny, strecha, okna, dvere). V roku 2014 sme obdržali energetický štítok budovy s celkovým výsledkom B. V roku 2014 sme nakúpili 25 000MWh Zelenej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, čím sme pomohli znížiť emisie CO2 o 21.250 ton.

Hospodárenie s vodou

Uvedomujeme si, že voda je vzácna a pri hospodárení s ňou sme preto náležite opatrní. Umývadlové batérie a nádrže na toaletách majú redukovaný prietok vody tak, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu. V priestoroch pánskych toaliet pre zamestnancov využívame technológiu bezvodných pisoárov. Systémom ”Merania a regulácie” vieme detegovať vznik rozsiahleho úniku vody. V priestoroch parkovacieho domu máme inštalované zberné nádoby na dažďovú vodu, ktorú následne využívame na zálievku okolitej zelene.

 

Spolupráca s NOSENE 

Oblečenie v NOSENE má svoj príbeh a navyše pomáha dobrej veci. V obchodíku, ktorý sídli na Obchodnej ulici 48 v Bratislave a online v e-shope nosene.sk (a ktorý bol dočasne od 18.1.2019 do 15.2.2019 súčasťou nákupného centra Aupark) môžu naši zákazníci nakúpiť krásne kúsky, ktoré vyzerajú ako nové za zlomok ceny od značiek ako je Zara, Pietro Filipi, Mango či Acne studios, Karen Millen, GANT a mihnú sa tu tiež značky ako Gucci, NEHERA a mnoho ďalších. Navyše, NOSENE zákazníkom prináša kolekciu jedinečných kúskov Renewals by NOSENE, z ktorých je každý unikát. Upcyklované modely, ktoré sú prešité a prerobené zero waste strihmi vznikajú z poškodených pánskych košelí, denimu, zvyškových materiálov a látok. A to všetko lokálne na Slovensku. Nákupom v NOSENE zákazníci podporujú myšlienku udržateľnosti v móde a zároveň aj občianske združenie – MyMamy Oz., o.z., ktoré vďaka príspevku môžu pokračovať v šírení svojej myšlienky a pomoci týraným ženám, ktoré to majú v živote o niečo ťažšie.

Naša dlhodobá spolupráca začala postupnou cestou. S NOSENE sme spolupracovali na menších projektoch a zorganizovali spolu viacero workshopov zameraných na upcykling a prerobenie starých vecí na nové. Časom vzniklo i zberné miesto, kam návštevníci môžu priniesť svoje pekné oblečenie, ktoré už nenosia, na podporu projektu NOSENE. 

Spolupráca s NOSENE sa prirodzenou cestou pretavila aj do myšlienkovo hlbšej aktivity a tou je vlastný podcast https://auparkpodcast.sk/eco-sense/, zameraný na edukáciu v oblasti udržateľnosti a zároveň predstavuje inšpiratívne firmy či osobnosti zdieľajúce svoje aktivity pre krajší a zelenší svet. 
Sme radi, že tak, ako si naši zákazníci našli cestu do zberne NOSENE a pravidelne sem nosia oblečenie, obľúbili si nákupy aj v ich pop-up predajni. Prispievajú tak spolu s nami k zodpovednému prístupu k móde aj k životnému prostrediu

Zberné miesto NOSENE sa nachádza v šatni pod supermarketom KRAJ, v zelenej zóne podzemného parkoviska.

 

Na zelenej streche Auparku našli spokojný domov včelie rodiny z Vysokej pri Morave

Zelená strecha Auparku sa stala domovom pre včelie rodiny zo včelnice vo Vysokej pri Morave. Ku pôvodným štyrom úľom z roku 2019 pribudli na jar 2020 dva nové. O unikátny mestský med sa už druhú sezónu starajú státisíce usilovných včiel zo šiestich funkčných úľov. 

Včely z našej strechy vyprodukovali v sezóne 2019 vyše 150 kg medu, tento rok to bolo vyše 180 kg. Darí sa im tak vďaka jedinečnej polohe nákupného centra v blízkosti Sadu Janka Kráľa, lužných lesov a množstva rozkvitnutých balkónov. Dlhodobo podporujeme a realizujeme aktivity, ktoré vedú k zodpovednému a udržateľnému prístupu k životnému prostrediu. Jednou z nich je i podpora biodiverzity v meste prostredníctvom chovu včiel. Pre spoluprácu v tejto oblasti sme oslovili skúsených včelárov Marcelu Suchú a jej svokra Františka, ktorí vlastnia rodinné včelárstvo vo vysokej pri Morave. Vďaka nim môžeme už druhú sezónu sledovať, ako sa zázraky prírody dejú uprostred hlavného mesta. 

Včelie rodiny si v blízkosti zelenej strechy Auparku do sýtosti vychutnávajú výživnú pastvu v podobe bohatého nektára a dostatku vody. Počas jari sa v úľoch liahne množstvo nových včiel a vo vrchole sezóny ich tu môže byť až okolo 300 000 jedincov. 
 

Certifikát BREEAM ako dôkaz toho najlepšieho know-how v oblasti udržateľnosti budov

Svetový certifikát BREEAM In- Use na úrovni “double Excellent” sme získali už po tretíkrát za sebou.
Prvýkrát sme získali certifikát BREEAM In-Use ešte v r. 2014 a potom opakovane aj v r. 2017 a 2020. Pri každej certifikácii to bolo na úrovni „double Excellent“. V r. 2020 sme dosiahli zatiaľ najvyššie ohodnotenie (skóre).
Teší nás, že sme certifikát BREEAM na úrovni “double Excellent” s doteraz najvyšším ohodnotením (skóre) získali po poslednej a najvýznamnejšej rekonštrukcii nákupného centra. Najbadateľnejšia zmena sa uskutočnila v centrálnom átriu, kde boli výťahy, staré sklenené schodisko a fontána nahradené novými eskalátormi s kapacitou až 3 600 osôb za hodinu, úplne novým panoramatickým výťahom a fontánou s visutými zelenými záhradami.
Rekonštrukcia zahŕňa aj úplne nové šetrnejšie toalety, nové detské ihrisko, nové stropy, LED svetlá simulujúce prirodzené svetlo, navigačný systém centra a kompletne nové podlahy v celom centre. Nové oddychové zóny boli navrhnuté tak, aby zahŕňali nabíjačky pre tablety a PC, samozrejmosťou je bezplatné ultra-rýchle pripojenie na Wi-Fi. Urobili sme významné opatrenia v znížení produkcie odpadov a emisií, zvýšení ekologickej hodnoty okolia a vo zvýšení efektívnosti využitia vody. Podporili sme výrazne elektromobilitu a využívanie cyklodopravy.
S BREEAM začala certifikácia udržateľnosti budov ešte v roku 1990 vo Veľkej Británii. Je to najstarší a jeden zo svetovo najrozšírenejších certifikačných systémov. Registrácia budovy v BREEAM prináša  prístup k najpokročilejšiemu know-how v oblasti udržateľnosti budov na svete. BREEAM poskytuje optimálny návod, ako postaviť a spravovať udržateľnú, zdravú a efektívnu budovu akou je aj Aupark Bratislava. Budovám s týmto certifikátom prináša hodnotu a prestíž vo viac než 50 krajinách sveta

Podľa akých kategórií sa hodnotí budova pri certifikáte BREEAM?
Manažment
Zdravie
Energia
Transport
Voda
Materiály
Odpady
Využitie územia a ekológia
Znečistenie
Inovácie

V akých úrovniach sú certifikáty vydávané?
Pass (30% – 45%)
Good (45% – 55%)
Very Good (55% – 70%)
Excellent (70% – 85%) 
Outstanding (85% a viac)

BREEAM In-Use je verzia certifikačného systému pre prevádzkované budovy. Udržateľnosť prevádzky sa hodnotí vo viacerých oblastiach:
kvalita nehnuteľnosti (Aupark Bratislava získal skóre 77,4%)
manažment prevádzky (Aupark Bratislava získal skóre 74,9%)
manažmentu nájomcov (OC Aupark sa neuchádzal o túto oblasť hodnotenia)

Mimoriadne dobré ohodnotenie (úspešnosť dosiahnutých kreditov z dosiahnuteľných 85% a viac) sme získali:
v oblasti kvalita nehnuteľnosti v kategóriách
o Zdravie 90,9%
o Transport 100%
o Voda 87,5%
o Materiály 88,5%
o Odpady 100%
v oblasti manažment prevádzky v kategóriách
o Manažment 89,1%
o Voda 88,5%
o Materiály 85,0%
o Využitie územia a ekológia 100%
o Znečistenie 100%

Podľa štatistiky BRE Ltd je Aupark Bratislava jediná nehnuteľnosť na Slovensku, ktorá má hodnotenie „double Excellent“ a v oboch oblastiach hodnotenia (kvalita nehnuteľnosti a manažment prevádzky) má najvyššie skóre.