CESTUJI za KAČKU: STŘEDNÍ AMERIKA (GUATEMALA, BELIZE a MEXIKO)

Jedna cesa do Střední Ameriky, tři naprosto rozdílné země.

 2.5. 18:00 v multikině Cinestar

GUATEMALA

Země mayských památek, dobré kuchyně, krásných usměvavých vrásčitých indiánských tváří, hor, jaguárů, motýlů a vůbec úchvatné džungle. Země na 3. místě v žebříčku počtu vražd na celém světě. Země, jejíž název v překlad znamená místo obklopené stromy, protože téměř polovinu tohoto státu pokrývají tropické lesy. No a především domov hned 29 sopek, z nichž jedna je současně nejvyšší horou celé Střední Ameriky a legendární rumové dílny jménem Zacapa.

 

BELIZE

Malý nezávislý stát mezi Guatemalou a Mexikem, kde se jako v jediné zemi ve Střední Americe mluví oficiálně anglicky. Je to země obklopená druhým největším korálovým útesem na světě, země s mayskými památkami a neskutečnou džunglí, země, která při tom všem zaujímá rozlohu zhruba stejně velkou jako Morava, resp. necelé třetiny Česka.

Belize je poslední středoamerické území, které získalo svou samostatnost, a to v roce 1981. V Belize je dle statistik velice vysoká kriminalita - počtem vražd na jednotku populace dokonce jedna z nejvyšších na světě. Nejvíce trestných činů je ale pácháno u mexických hranic a souvisí s pašováním drog a lidi..

 

MEXIKO

Jeden z mých prvních velkých cestovatelských snů a cílů. Země plná legend, země od dětství známá z notoricky proslulého songu Všichni jsou už v Mexiku. Země, jejíž synonymem jsou sombrero, tequila, tortila, pikantnost jídel, kaktusy, mayské památky, drogové kartely, kytara, tanec, zpěv a poslední roky zpět - benevolence vůči covidu. Taky Karibik, který byl pro mě ze všeho největším zklamáním.