Cykl Spacerów Chodź na Pragę 

cykl spacerów Chodź na Pragę

To już czwarta edycja „Chodź na Pragę”  otwartych spacerów po Pradze-Północ. Galeria Wileńska do współpracy zaprosiła znane osobistości ze świata kultury. Każdy przewodnik oprowadza po innej trasie, dzięki czemu mieszkańcy mogą poznać różnorodne oblicza Pragi-Północ. W rolę przewodników wcielili się: pisarz i scenarzysta Witold Szabłowski, muzyk Jan Emil Młynarski dziennikarka i varsavianistka Hanna Dzielińska znana jako Hanka Warszawianka, fotograf Tomasz Kaczor oraz pisarz i poeta Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon". Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego odkrywania uroków prawobrzeżnej Warszawy!

NAJBLIŻSZY SPACER:

SOBOTA16.09
godz. 14:45
Od pucybuta do milionera - fabrykanckie opowieści (o przemyśle na Pradze)

Skąd się wzięły warszawskie słoiki? Co wazeliniarze robili na Stalowej? Jakie zakupy mógłby na Pradze zrobić… Batman? O frapujących historiach z życia praskich przemysłowców porozmawiamy na spacerze, który poprowadzi Hanka Warszawianka (Hanna Dzielińska) – dziennikarka, varsavianistka, na co dzień prowadząca gry miejskie oraz imprezy, na których chce się zostać do końca. Spotykamy się w sobotę 16 września o godzinie 14.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej. Spacer rozpocznie się o 15.00 i potrwa około 1,5 godziny.

 

Nasi Przewodnicy

 
Witold Szabłowski
Polski pisarz, scenarzysta i reportażysta, prywatnie miłośnik warszawskiej Pragi, na której mieszka od ponad 15 lat. Jego książki wydawane są na czterech kontynentach. Zbiór reportaży o Turcji pt. „Zabójca z miasta moreli” uznano za jedną z najważniejszych książek opublikowanych w USA w 2013 roku. „Tańczące niedźwiedzie” zostały nazwane przez amerykańskich krytyków perłą, a Szabłowski mistrzem opowieści. Pisarz zabierze spacerowiczów w kulinarną podróż i opowie o dzielnicowym folklorze.
Jan Emil Młynarski
Muzyk i multiinstrumentalista, popularyzator polskiej muzyki z lat 1918–1949, a także znawca praskiej gwary. Jak sam mówi, jego spacery będą opatrzone nie tylko słowem, lecz także piosenką. Opowiadać będzie o historiach związanych z dyrektorstwem warszawskiego ZOO.
Hanka Warszawianka 
Hanka Warszawianka
Dziennikarka i publicystka, varsavianistka, reżyser filmów dokumentalnych m.in. "Grupa" o batalionie Krybar i reportaży historycznych m.in. o Marcu ’68 , serii reportaży nt. Mokotowa, warszawskiego getta, autorka artykułów nt. dziedzictwa historycznego i artystycznego Warszawy, serii spacerowników o żydowskiej Warszawie, dwóch przewodników dla dzieci, scenariuszy podcastów o rzeźbie architektonicznej Warszawy, pomysłodawczyni 3-dniowej konferencji „Historyczne place Warszawy. Plac Teatralny” zrealizowanej przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy (obecnie Muzeum Warszawy), członkini Zespołu ds. Historycznych Pracowni Artystycznych przy Prezydencie Miasta Warszawy, laureatka III nagrody w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Gdzie jest Muzeum Niepodległości” oraz II nagrody w konkursie na upamiętnienie Wielkiej Synagogi. Autorka „Historycznego Kalendarza Mokotowskiego”, „Ilustrowanego Kalendarza Warszawskiego”, „Paszportu Ursynowskiego” i Warszawskiego Kalendarza Ilustrowanego oraz serii spacerowników po Mokotowie i Ursynowie. Wśród oprowadzanych przez nią gości jest japońska księżniczka Takamado i autor książki, która podbiła świat. Prowadzi spacery, gry miejskie oraz imprezy integracyjne oparte na historii i architekturze Warszawy. Italianistka i historyczka sztuki.
Tomasz Kaczor 
Tomek Kaczor

Fotograf, animator kultury i edukator. Zwycięzca World Press Photo 2020. Tomek Kaczor przez wiele lat prowadził zajęcia z fotografii dla młodzieży i seniorów. Współzałożyciel i członek redakcji Magazynu Kontakt. Działa w Towarzystwie Krajoznawczym Krajobraz. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, prasą i wydawnictwami. Ukończył Instytut Kultury Polskiej UW, studiował na warszawskiej Akademii Fotografii.

Stanisław Łubieński 
Stanisław Łubieński
Pisarz, publicysta i kulturoznawca. Ukończył kulturoznawstwo i ukrainistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w „Lampie”, „Nowych Książkach”, „Bluszczu” i „Rzeczpospolitej”. Jest współautorem cyklu filmów Warszawski tygiel kulturalny opowiadających o życiu imigrantów w stolicy. Interesuje się ornitologią. Tej pasji zawdzięczamy książkę „Dwanaście srok za ogon”, za którą otrzymał nagroda czytelników NIKE 2017.
PATRONAT HONOROWY
PARTNER