WIEMY JAK WAŻNYM ASPEKTEM JEST CODZIENNA DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO.

Dlatego już od wielu lat podejmujemy inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem. działamy odpowiedzialnie i troszczymy się o to, co dla nas najcenniejsze – począwszy od konstrukcji budynków, przez realizowane projekty i wdrażane procesy, po edukację i wspieranie lokalnych inicjatyw oraz społeczności.
 

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

CERTYFIKAT BREEAM
Wroclavia może się poszczycić certyfikatem BREEAM In-Use z najwyższymi we Wrocławiu notami dla centrum handlowego. Ten międzynarodowy certyfikat potwierdza wyjątkową przyjazność budynku dla użytkowników i środowiska.

Odzwierciedla też stosowaną przez centrum zasadę społecznej odpowiedzialności biznesu. Podczas certyfikacji Wroclavia uzyskała ocenę excellent, zarówno w zakresie właściwości samego budynku (82,3%), jak i zarządzania nim (80.9%). 
OSZCZĘDZAMY ZASOBY
Czy wiesz, że budynek Wroclavii korzysta w 100% z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a do spłukiwania naszych toalet i podlewania zieleni używana jest deszczówka? W częściach wspólnych korzystamy wyłącznie z oświetlenia LED, a śmieci pochodzące z naszego budynku nie trafiają na wysypiska (poddajemy je recyklingowi, rekultywacji lub odzyskowi termicznemu). To nie wszystko. W okresie letnim staramy się jak najczęściej używać naturalnej wentylacji grawitacyjnej pasaży – wychładzamy obiekt w nocy, gdy temperatura jest niższa, oszczędzając tym samym energię konieczną do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Inteligentny system zarządzania budynkiem, w który wyposażona jest Wroclavia pozwala na stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia czy zużycia wody, co pozwala na zminimalizowanie zużycia zasobów.
 
TRANSPORT I DOSTĘPNOŚĆ
Położenie Wroclavii w samym sercu Wrocławia sprawia, że bardzo łatwo dojechać do nas komunikacją publiczną – nie tylko z dowolnego zakątka miasta (sąsiedztwo kilkudziesięciu linii tramwajowych i autobusowych), ale też z całego Dolnego Śląska, a nawet kraju (bliskość dworca autobusowego i kolejowego). Jesteśmy przyjaźni cyklistom – wybudowaliśmy ponad 400 miejsc parkingowych na rowery i ponad 1,2 km ścieżek rowerowych wokół budynku Wroclavii. Dodatkowo w centrum znajduje się kilkanaście ładowarek dla samochodów elektrycznych. 
ZIELEŃ I BIORÓŻNORODNOŚĆ
Roślinność we Wroclavii zajmuje łącznie ponad 6000 m² - to niemal tyle, co powierzchnia boiska piłkarskiego! Odwiedzający nas goście mogą odpoczywać na pełnym roślinności tarasie, a także cieszyć oko zielonymi ścianami i ogrodami wertykalnymi. Ponadto na terenie zewnętrznym centrum, znajduje się ponad 300-letni pomnik przyrody – dąb „Przewodnik”. W opiekę na nim zaangażowani są doświadczeni dendrolodzy i architekci zielonej przestrzeni. Współpracujemy także z wrocławskim Zoo rozwijając działania na rzecz bioróżnorodności  - przed centrum znajdują się dwa hotele dla owadów, dające schronienie zapylaczom, objęliśmy symboliczną adopcją pszczoły mieszkające w zoo, a w murach naszego centrum gościmy wystawy edukacyjne – m.in. „Dzikie w mieście”.
 

CENTRUM DLA SPOŁECZNOŚCI

 
Dzień Ziemi 2022
Z okazji Dnia Ziemi Wroclavia, wspólnie z innymi centrami handlowymi Unibail-Rodamco-Westfield, zorganizowała w kwietniu 2022 roku szereg atrakcji promujących proekologiczne postawy. Wśród działań znalazły się: edukacyjna zabawa terenowa „Gra o Ziemię”, warsztaty i gry w strefie edukacyjnej, tworzenie ogrodu sąsiedzkiego, zbiórka małych odpadów elektronicznych.

Celem wydarzenia było udowodnienie uczestnikom, że ich codziennie wybory konsumenckie mogą mieć pozytywny wpływ na naszą planetę. Wroclavia dostarczyła praktycznych wskazówek, w jaki sposób podejmować te proekologiczne decyzje. Wydarzenie wpisało się w miejskie kampanie „Wrocław nie marnuje” oraz „Zielony Wrocław”. Partnerami były firmy Ekosystem i Chemeko-System.

W zabawie terenowej wzięło udział ponad 230 osób, a blisko 100 uczestników pomogło w sadzeniu ogródka, który został przekazany Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta. Wrocławianie wzięli udział w szeregu aktywności, nie tylko ucząc się zasad świadomej konsumpcji i ekologicznego stylu życia, ale zbierając także niemal 200 kg odpadów elektronicznych.
WięcejMniej
Recykling modowy dla wrocławian
Wroclavia wraz z inicjatywą Ubrania do Oddania zorganizowała w maju i czerwcu 2021 roku oraz w 2022 roku charytatywną zbiórkę odzieży. Jej celem było popularyzowanie recyklingu modowego poprzez wprowadzenie zebranych ubrań do ponownego obiegu oraz pokazanie uczestnikom, jak w wartościowy i ekologiczny sposób pozbyć się z szafy zalegających bluzek, koszul czy spodni. 

Wrocławianie zebrali podczas akcji 4 tony ubrań, które ponownie trafiły do obiegu. Dodatkowo Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci otrzymała od organizatorów 8 000 zł na działania statutowe.

W lutym 2022 roku we Wroclavii otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku, a drugi w kraju, cyrkularny butik Ubrania do Oddania z wyselekcjonowaną odzieżą używaną zebraną na terenie Polski. To przełomowy koncept w duchu slow fashion, który odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów. Można tu nie tylko zrobić zakupy, ale także oddać ubrania na cele charytatywne.
WięcejMniej
Zbiórka obuwia dla potrzebujących
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2020 i 2021 roku Wroclavia, we współpracy z warsztatem renowacji obuwia Pucybuty, zorganizowała dwie charytatywne zbiórki butów na rzecz podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

W ramach świątecznej akcji centrum zebrało łącznie około 1000 par.

Wroclavia sfinansowała wykonaną przez Pucybuty renowację, specjalistyczne czyszczenie i drobne naprawy. Tak przygotowane buty zostały przekazane osobom dotkniętym kryzysem bezdomności, które wspiera Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. 
WięcejMniej
Wroclavia i ZOO połączyły siły
Wroclavia zorganizowała i przeprowadziła wspólnie z wrocławskim ZOO szereg inicjatyw:

dwa hotele dla owadów stanęły na terenach zielonych przy centrum handlowym,
w centrum odbyła się premierowa, zapowiadająca kampanię „Dzikie w mieście”, wystawa,
Wroclavia zasponsorowała warsztaty edukacyjne dla wrocławskich szkół oraz symbolicznie adoptowała pasiekę na terenie ogrodu zoologicznego.

W poprzednich latach efektem współpracy Wroclavii i ZOO Wrocław była wystawa „Zwierzęta Sawanny” oraz prelekcje edukacyjne dla dzieci o ochronie ginących i zagrożonych gatunków zwierząt prowadzone przez pracowników ZOO i jego fundacji – DODO.
WięcejMniej
Kręci nas bezpieczeństwo – akcje z Policją 
W okresie wakacyjnym 2021 roku Wroclavia we współpracy z Komisariatem Kolejowym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeprowadziła dwie akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa w zakresie transportu. 

Pierwsza polegała na znakowaniu rowerów przed centrum.

W ramach drugiej inicjatywy „Kręci nas bezpieczeństwo”, uczestnicy mogli: wziąć udział w ciekawych quizach i konkursach wiedzy dotyczących bezpiecznego roku szkolnego, podszkolić się w zasadach udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieć się jak postępować z agresywnym psem, obejrzeć sprzęt komisariatu wodnego KWP we Wrocławiu.
WięcejMniej
DZIAŁANIA NA RZECZ PROFILAKTYKI PROZDROWOTNEJ
Wroclavia regularnie angażuje się w działania na rzecz profilaktyki prozdrowotnej. Od kilku lat wspieramy akcję „Różowy Październik” w ramach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji na terenie Wroclavii kobiety w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z darmowej mammografii. Współpracujemy także z Dolnośląskim Centrum Onkologii, umożliwiając naszym klientkom wykonanie bezpłatnych badań cytologicznych w Cytobusie. Kilkakrotnie wspieraliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, promując ideę oddawania krwi.
WięcejMniej
Akcja „Wirtualne drzewa” Pobierz drzewo, aby zasadzić las! – 10 000 nowych sadzonek dla Wrocławia!
Wydarzenie „Wirtualne drzewa” rozpoczęło się we wrześniu 2019 r., kiedy przy jednym z wejść do Wroclavii, tuż obok Dębu „Przewodnika”, stanęła ogromna, symboliczna donica z drzewem. Poprzez zeskanowanie znajdującego się na niej kodu QR, odwiedzający Wroclavię mogli ściągnąć na swój telefon wirtualne drzewo o unikalnym numerze, wraz z certyfikatem. 

Każda ściągnięta w ten sposób roślina, miała odpowiadać jednej sadzonce, która rzeczywiście będzie zasadzona na terenie Wrocławia. Program wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy z dwutygodniowym wyprzedzeniem pobrali na telefony wszystkie przewidziane w akcji wirtualne drzewa, czyli łącznie 10 000 sztuk.

Finał akcji „Wirtualne drzewa” został przeprowadzony w kwietniu 2021 r. – 10 000 sadzonek lip, klonów, wiązów oraz dębów szypułkowych zastało zasadzonych na wrocławskich Osobowicach. W przyszłości wyrośnie z nich hektar lasu.
WięcejMniej
Bezpłatne spacery po wrocławiu
Jak trudno odszukać wyjątkowy kościół ukryty na Hubach? Które lokacje związane są z kryminalnymi zagadkami stolicy Dolnego Śląska? Odpowiedzi na te i inne pytania, można było poznać podczas wakacyjnych spacerów organizowanych przez Wroclavię w 2022 roku. Spacery prowadzone były przez profesjonalnych przewodników, pozwalały na poznanie Wrocławia z mniej oczywistej strony, odkrycie mniej popularnych miejsc i historii związanych z dzielnicami sąsiadującymi z Wroclavią. Łącznie w spacerach wzięło udział niemal 1000 osób. Udział w spacerach był bezpłatny.
WięcejMniej
WIOSENNE INSPIRACJE WE WROCLAVII
W dniach 13-21 maja zaprosiliśmy na cykl spotkań, warsztatów oraz pokazów poświęconych idei przemyślanych zakupów, modzie, a także tematyce self-care i beauty.
WięcejMniej
Mobilny Serwis Rowerowy
W dniach 6-14 maja we Wroclavii działał Mobilny Serwis Rowerowy, w ramach którego można było zrobić bezpłatny, podstawowy przegląd rowerowy. 6 maja, Klienci Wroclavii mogli również skorzystać z bezpłatnej akcji znakowania rowerów, którą przeprowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Komisariatu Kolejowego KWP we Wrocławiu.
WięcejMniej
„Pracuj z nami” – program wspierający młodych na rynku pracy 
Wroclavia wraz z pozostałymi centrami należącymi do Unibail-Rodamco-Westfield wyszła naprzeciw oczekiwaniom osób aktualnie poszukujących pracy, planujących zmianę pracodawcy, zagrożonych wykluczeniem zawodowym, a także planujących zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy poprzez podniesienie kompetencji cyfrowych.

Wszystko za sprawą realizowanego w formule online projektu „Pracuj z nami”. W ramach projektu zarejestrowani mogli wziąć udział w warsztacie „Budowanie przewagi zawodowej na zmiennym rynku pracy” oraz w wybranym szkoleniu specjalistycznym dotyczącym podstawowych kompetencji digitalowych..  
WięcejMniej
 

MĄDRE ZAKUPY

Wiele marek obecnych we Wroclavii oferuje kolekcje, które powstają w sposób bardziej zrównoważony – np. powstają z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów lub do ich produkcji zużywa się mniej zasobów wody. Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy.
Ponadto w wielu naszych sklepach będziesz mógł oddać używane ubrania i w ten sposób dać im drugie życie.

4F
4F CHANGE. MAŁYMI KROKAMI W KIERUNKU WIELKIEJ ZMIANY.
COSTA COFFEE
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
H&M
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
FLYING TIGER COPENHAGEN
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
GUESS
ECO IS
THE SMART CHOICE
JEAN LOUIS DAVID
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
LEE WRANGLER
FOR THE WORLD
THAT WORKS
L'OCCITANE
WSPIERAMY NATURĘ, WSPIERAMY ROLNICTWO!
MAC
BACK TO MAC
MAX PREMIUM BURGERS
KLIMATYCZNIE POZYTYWNA FIRMA
NESPRESSO
DZIAŁANIA NA RZECZ
ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
KSIĘGARNIE ŚWIAT KSIĄŻKI
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NEW BALANCE
PROGRAM
GREEN LEAF
OKAIDI
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
MYDLARNIA U FRANCISZKA
KOSMETYKI POZYSKIWANE NATURLANIE
WITTCHEN
WITTCHEN
JEST PRO-ECO
WOJAS
WOJAS ECO
YVES ROCHER
DBAMY O NATURĘ, BY CHRONIĆ JEJ PIĘKNO
NEWBIE
ZRÓWNOWAŻONA MODA
ROSSMANN
AKCJA POMAGAMY JAK UMIEMY