ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ TO DLA NAS KWESTIA FUNDAMENTALNA. CODZIENNA DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO JEST PODSTAWĄ DZIAŁANIA WSZYSTKICH OBIEKTÓW WESTFIELD.

Każdego dnia, uważnie i starannie, działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcemy mieć realny wpływ na ochronę tego, co dla nas najcenniejsze – naturalnego środowiska, w którym żyjemy i działamy. Dlatego też wszystkie nasze projekty i zadania zawierają konkretne elementy i rozwiązania przybliżające nas do realizacji tego celu.
 

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

CERTYFIKAT BREEAM
Westfield Mokotów od 2012 roku, regularnie co 3 lata, przechodzi certyfikację BREEAM In-Use. W ramach certyfikatu oceniane są zarówno rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku jak i efektywność zarządzania obiektem.

Certyfikacja centrów przeprowadzana jest w zakresie „Asset Performance” i „Management Performance” – w obu kategoriach Westfield Mokotów w 2021 roku otrzymało wynik Excellence.

W procesie certyfikacji bierze się pod uwagę jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportu miejskiego, wykorzystane materiały, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarowanie wodą oraz odpadami. 
TRANSPORT I DOSTĘPNOŚĆ
Dzięki bardzo dobrej lokalizacji, do Westfield Mokotów z  łatwością można dojechać transportem publicznym. Przy samym centrum handlowym znajdują się przystanki kilku linii autobusowych i tramwajowych. Od najbliższej stacji metra, Wilanowska, dzieli nas tylko kilkunastominutowy spacer, a osoby przyjeżdżające spoza Warszawy mogą skorzystać ze stacji kolei podmiejskiej – PKP Warszawa Służewiec.

Dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie naszego centrum znajdują się stacje rowerów miejskich i hulajnóg. Dla posiadaczy własnych dwóch kółek przygotowaliśmy ponad 100 monitorowanych miejsc dla rowerów. Większość z nich znajduje się pod dachem, więc nawet gdy pogoda nie sprzyja, rowery są u nas bezpieczne i czekają na właścicieli w komfortowych warunkach.

Na parkingu Westfield Mokotów znajduje się także 14 miejsc do ładowania aut elektrycznych.

ZIELEŃ I BIORÓŻNORODNOŚĆ
W Westfield Mokotów zdajemy sobie sprawę jak ważną kwestią dla przetrwania naszej planety jest bioróżnorodność. Między innymi dlatego na naszym dachu założono pasiekę, włączając się w akcję ratowania pszczół, których populacja na Ziemi zmniejsza się w zastraszającym tempie. W pasiece znajduje się 5 uli, w każdym z nich mieszka około 50.000 pszczół. Ulami i pszczołami opiekuje się Pszczelarium. Średnio z jednego ula rocznie uzyskuje się 20kg miodu, który funkcjonuje jako miód warszawski – mokotowski.

Oprócz pszczół, dach naszego centrum handlowego przyjazny jest też dla innych zwierząt. Mamy tu hotele dla owadów a także domki dla niezwykle pożytecznych paktów, jakimi są jeżyki. W dbaniu o ten gatunek wspiera nas Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jednak działania na rzecz zwierząt, w które zaangażowane jest Westfield Mokotów nie ograniczają się wyłącznie do naszego obiektu. Od lat współpracujemy z Fundacją Rozwoju Warszawskiego ZOO wspierając opiekę nad zwierzętami z gatunków zagrożonych wyginięciem.
DZIAŁANIA NA RZECZ MIESZKAŃCÓW MIASTA
Ważnym elementem naszej strategii Better Places 2030 są aktywności na rzecz lokalnej społeczności, czyli po prostu naszych sąsiadów. Dla wszystkich warszawiaków, i nie tylko, wspólnie z Projektem PoWarszawsku, zorganizowaliśmy cykl spacerów po Mokotowie i Służewie. Dzięki tym wyprawom odkrywaliśmy wiele tajemnic i nieznanych dotąd historii związanych z naszą najbliższą okolicą.

Ważnym wydarzeniem był też Dzień Ziemi, w ramach którego zorganizowaliśmy różnego rodzaju warsztaty przybliżające uczestnikom wiedzę z zakresu ekologii. Chętni mogli też sprawdzić się w rodzinnej zabawie terenowej – Gra o Ziemię.
OSZCZĘDZAMY ZASOBY
W Westfield Mokotów od lat staramy się robić jak najwięcej na rzecz zrównoważonego rozwoju, systematycznie wprowadzając proekologiczne rozwiązania. Istotnym wsparciem w tym zakresie jest między innymi system inteligentnego zarządzania zużyciem energii, a także systemy zarządzania budynkiem, które zapewniają stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, zużycia wody, co pozwala na bieżące dostosowywanie do rzeczywistych potrzeb, a przez to zmniejszenie wykorzystania zasobów.

Już od 2009 w naszym centrum handlowym korzystamy wyłącznie z odnawialnych źródeł energii a dzięki bardziej wydajnemu systemowi chłodzenia, zmniejszyliśmy zużycie wody aż o 10%. Zgodnie z zainicjowaną przez Unibail-Rodamco-Westfield w 2016 roku strategią Better Places 2030, konsekwentnie dążymy do realizacji naszego celu w zakresie redukcji emisji CO2 o 50 proc. do 2030 roku. Systematycznie inwestujemy w wymianę urządzeń zainstalowanych w naszym Centrum. Wybieramy nowoczesne, energooszczędne rozwiązania m.in. oświetlenie LED czy wydajniejsze, najnowszej generacji, urządzenia służące do schładzania wody technologicznej.

W planach mamy szereg dalszych modernizacji – od montażu, nowych energooszczędnych wind zaczynając, a na panelach fotowoltaicznych kończąc.

Zdajemy sobie również sprawę z tego, jak ważna dla środowiska jest odpowiedzialna konsumpcja i wspieranie zrównoważonej mody, w tym tej z obiegu zamkniętego. Dlatego to właśnie w Westfield Mokotów Ubrania Do Oddania otworzyły swój pierwszy w Polsce Butik Cyrkularny w centrum handlowym.

Staramy się również aby nasi najemcy aktywnie włączali się w podejmowane przez Westfield Mokotów działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W związku z tym większość umów jakie podpisujemy zobowiązuje obie strony do poszanowania środowiska naturalnego.
 

CENTRUM DLA SPOŁECZNOŚCI

UBRANIA DO ODDANIA OTWIERAJĄ PIERWSZY CYRKULARNY BUTIK W WESTFIELD MOKOTÓW
Westfield Mokotów od lat aktywnie włącza się w działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, których istotną częścią jest również odpowiedzialna konsumpcja. Wsparcie dla tych aspektów jest ważną częścią Better Places 2030 czyli globalnej strategii Unibail-Rodamco-Westfield, właściciela i zarządcy Westfield Mokotów.

Otwarcie pierwszego Butiku Cyrkularnego Ubrania do Oddania było niezwykle ważnym krokiem na drodze do realizacji tych założeń. Do sprzedaży trafiają tu wyselekcjonowane rzeczy, które uczyniły wiele dobra – ktoś, kto ich już nie potrzebował przekazał je przez portal UbraniaDoOddania.pl i wsparł wybraną przez siebie fundację, a dzięki modelowi sortowania i wprowadzania ubrań do ponownego obiegu – wyselekcjonowane rzeczy mogą sprawić radość komuś innemu. Co jeszcze warte podkreślenia, całe wyposażenie butiku również pochodzi z obiegu zamkniętego – od lady, przez kotary w przebieralniach, oświetlenie aż do ozdób na ścianach i kwiatów. Można powiedzieć, że Butik Cyrkularny - Ubrania do Oddania to kwintesencja idei cyrkularności zamknięta na 100 metrach powierzchni. 
WięcejMniej
„SAMODZIELNOŚĆ OD KUCHNI” W WESTFIELD MOKOTÓW – WARSZTATY USAMODZIELNIAJĄCE DLA MŁODZIEŻY Z PIECZY ZASTĘPCZEJ
W listopadzie w Westfield Mokotów odbyła się pierwsza edycja warsztatów usamodzielniających dla wychowanków mokotowskich ośrodków opiekuńczo wychowawczych i domów dziecka, zorganizowanych we współpracy z Fundacją Samodzielność Od Kuchni. Celem kilkudniowych warsztatów było zdobycie przez młodzież umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu, a także zbudowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.

Podczas wspólnych spotkań uczestnicy nauczyli się jak planować zakupy i wybierać najlepsze produkty oraz jak z wcześniej kupionych produktów przygotować smaczne i zdrowe dania. Dyskutowano też o tym, jakie znaczenie ma umiejętność gotowania oraz jak można zrobić kilka dań znając podstawy i zasady łączenia smaków i składników.

Warsztaty nie ograniczały się jednak tylko do kulinariów. Podczas spotkań z partnerami merytorycznymi – najemcami Westfield Mokotów – młodzież dowiedziała się wielu przydatnych w codziennym życiu rzeczy. Specjaliści ze sklepu odzieżowego zabrali uczestników do krainy metek i materiałów, RTV EURO AGD wraz z marką Samsung odkryło przed uczestnikami tajemnice sprzętów domowych a Deichmann pokazał uczestnikom z czego wykonane są buty a także nauczył ich jak prawidłowo dbać o obuwie tak, aby przez długi czas prezentowało się świetnie i dobrze służyło.

Całość warsztatów Samodzielność Od Kuchni w Westfield Mokotów zakończyła się wspólną kolacją i podsumowaniem zdobytej wiedzy.
WięcejMniej
 
„POZWÓL SOBIE POMÓC” - WSPÓLNA KAMPANIA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA AKTYWNIE PRZECIW DEPRESJI I WESTFIELD MOKOTÓW
Od 18 do 31 października 2021 roku w Westfield Mokotów prowadzona była kampania informacyjna „Pozwól sobie pomóc!”, stworzona wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnie Przeciw Depresji im. dr Dariusza Wasilewskiego. Akcja ta była odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków depresji w Polsce a także na fakt, że ciągle wiele osób dotkniętych tą chorobą wstydzi się prosić o wsparcie. Tymczasem depresja jest taką samą chorobą jak np. grypa i często wystarczy pozwolić sobie pomóc aby móc wyzdrowieć.

W ramach prowadzonych działań informacje o tym jakie są objawy depresji, gdzie szukać pomocy i jak wspierać osoby dotknięte tą chorobą były widoczne na większości nośników digitalowych w Westfield Mokotów. 
WięcejMniej
PASIEKA NA DACHU WESTFIELD MOKOTÓW
Kwestie związane z ekologią są bardzo ważne dla Westfield Mokotów. Dlatego też zdecydowano o założeniu pasieki na dachu centrum i tym samym o włączeniu się akcję ratowania pszczół, których populacja za Ziemi zmniejsza się z zastraszającym tempie. Na Dachu Westfield znajduje się 5 uli, w każdym z nich mieszka około 50.000 pszczół. Ulami i pszczołami opiekuje się Pszczelarium.

Średnio z jednego ula rocznie uzyskuje się 20kg miodu, który funkcjonuje jako miód warszawski – mokotowski. W tym roku 2021 pszczoły z pasieki Westfield Mokotów zebrały piękny miód koniczynowy ze spadzią. 
WięcejMniej
FILMOWE POPOŁUDNIE W WESTFIELD MOKOTOW
FILMOWE POPOŁUDNIE W WESTFIELD MOKOTÓW
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Westfield Mokotów, we współpracy z Domem Kultury KADR, zaprosiło seniorów na bezpłatny pokaz polskiej komedii „Na Twoim miejscu”. Wydarzenie miało miejsce w piątek 27 stycznia w Cinema City i spotkało się z bardzo ciepłym, wręcz entuzjastycznym przyjęciem – zaproszenia rozeszły się w przeciągu dwóch dni a sala kinowa była wypełniona po brzegi.
W związku z tak dużym zainteresowaniem naszą inicjatywą planujemy już kolejne seanse filmowe dla starszych mieszkańców Mokotowa (i nie tylko).
WięcejMniej
 

MĄDRE ZAKUPY

Wiele marek obecnych w Westfield Mokotów oferuje kolekcje, które powstają w sposób bardziej zrównoważony – np. powstają z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów lub do ich produkcji zużywa się mniej zasobów wody. Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy.
Ponadto w wielu naszych sklepach będziesz mógł oddać używane ubrania i w ten sposób dać im drugie życie.

4F
4F CHANGE. MAŁYMI KROKAMI W KIERUNKU WIELKIEJ ZMIANY.
COSTA COFFEE
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
H&M
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
FLYING TIGER COPENHAGEN
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
GUESS
ECO IS
THE SMART CHOICE
GOOD LOOD
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
L'OCCITANE
WSPIERAMY NATURĘ, WSPIERAMY ROLNICTWO!
LEVI's
BACK TO MAC
MARC O'POLO
DZIAŁANIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NESPRESSO
DZIAŁANIA NA RZECZ
ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NEW BALANCE
PROGRAM
GREEN LEAF
OKAIDI
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
WITTCHEN
WITTCHEN
JEST PRO-ECO
SWATCH
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
YVES ROCHER
DBAMY O NATURĘ, BY CHRONIĆ JEJ PIĘKNO