ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ TO DLA NAS KWESTIA FUNDAMENTALNA. CODZIENNA DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO JEST PODSTAWĄ DZIAŁANIA WSZYSTKICH OBIEKTÓW WESTFIELD.

Każdego dnia, uważnie i starannie, działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcemy mieć realny wpływ na ochronę tego, co dla nas najcenniejsze – naturalnego środowiska, w którym żyjemy i działamy. Dlatego też wszystkie nasze projekty i zadania zawierają konkretne elementy i rozwiązania przybliżające nas do realizacji tego celu.
 

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

CERTYFIKAT BREEAM
Westfield Mokotów od 2012 roku, regularnie co 3 lata, przechodzi certyfikację BREEAM In-Use. W ramach certyfikatu oceniane są zarówno rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku jak i efektywność zarządzania obiektem. Certyfikacja centrów przeprowadzana jest w zakresie „Asset Performance” i „Management Performance” – w obu kategoriach Westfield Mokotów w 2021 roku otrzymało wynik Excellence. W procesie certyfikacji bierze się pod uwagę jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportu miejskiego, wykorzystane materiały, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarowanie wodą oraz odpadami.
TRANSPORT I DOSTĘPNOŚĆ

Dzięki bardzo dobrej lokalizacji, do Westfield Mokotów z łatwością można dojechać transportem publicznym. Przy samym centrum handlowym znajdują się przystanki kilku linii autobusowych i tramwajowych. Od najbliższej stacji metra, Wilanowska, dzieli nas tylko kilkunastominutowy spacer, a osoby przyjeżdżające spoza Warszawy mogą skorzystać ze stacji kolei podmiejskiej – PKP Warszawa Służewiec.

Dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie naszego centrum znajdują się stacje rowerów miejskich i hulajnóg. Dla posiadaczy własnych dwóch kółek przygotowaliśmy ponad 100 monitorowanych miejsc dla rowerów. Większość z nich znajduje się pod dachem, więc nawet gdy pogoda nie sprzyja, rowery są u nas bezpieczne i czekają na właścicieli w komfortowych warunkach.

Na parkingu Westfield Mokotów znajduje się także kilkanaście miejsc do ładowania aut elektrycznych.

BIORÓŻNORODNOŚĆ
W Westfield Mokotów zdajemy sobie sprawę jak ważną kwestią dla przetrwania naszej planety jest bioróżnorodność. Między innymi dlatego na naszym dachu założono pasiekę, włączając się akcję ratowania pszczół, których populacja na Ziemi zmniejsza się w zastraszającym tempie. W pasiece znajduje się 5 uli, w każdym z nich mieszka około 50.000 pszczół. Ulami i pszczołami opiekuje się Pszczelarium. Średnio z jednego ula rocznie uzyskuje się 20kg miodu, który funkcjonuje jako miód warszawski – mokotowski.

Oprócz pszczół, dach naszego centrum handlowego przyjazny jest też dla innych zwierząt. Mamy tu hotele dla owadów a także domki dla niezwykle pożytecznych paktów, jakimi są jeżyki. W dbaniu o ten gatunek wspiera nas Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jednak działania na rzecz zwierząt, w które zaangażowane jest Westfield Mokotów nie ograniczają się wyłącznie do naszego obiektu. Od lat współpracujemy z Fundacją Rozwoju Warszawskiego ZOO wspierając opiekę nad zwierzętami z gatunków zagrożonych wyginięciem.
PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA
W Westfield Mokotów od lat staramy się robić jak najwięcej na rzecz zrównoważonego rozwoju, systematycznie wprowadzając proekologiczne rozwiązania. Istotnym wsparciem w tym zakresie jest między innymi system inteligentnego zarządzania zużyciem energii a także systemy zarządzania budynkiem, które zapewniają stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, zużycia wody, co pozwala na bieżące dostosowywanie do rzeczywistych potrzeb, a przez to zmniejszenie wykorzystania zasobów.

Już od 2009 w naszym centrum handlowym korzystamy wyłącznie z odnawialnych źródeł energii a dzięki bardziej wydajnemu systemowi chłodzenia, zmniejszyliśmy zużycie wody aż o 10%. Zgodnie z zainicjowaną przez Unibail-Rodamco-Westfield w 2016 roku strategią Better Places 2030, konsekwentnie dążymy do realizacji naszego celu w zakresie redukcji emisji CO2 o 50 proc. do 2030 roku. W 2023 roku ogłosiliśmy jeszcze bardziej ambitne cele, a nasz plan działania obejmuje m.in. osiągnięcie net-zero do 2050 roku.
 
Systematycznie inwestujemy w wymianę urządzeń zainstalowanych w naszym Centrum. Wybieramy nowoczesne, energooszczędne rozwiązania m.in. oświetlenie LED czy wydajniejsze, najnowszej generacji, urządzenia służące do schładzania wody technologicznej.

W planach mamy szereg dalszych modernizacji – od montażu, nowych energooszczędnych wind zaczynając a na panelach fotowoltaicznych kończąc.

Zdajemy sobie również sprawę z tego, jak ważna dla środowiska jest odpowiedzialna konsumpcja i wspieranie zrównoważonej mody, w tym tej z obiegu zamkniętego. Dlatego to właśnie w Westfield Mokotów Ubrania Do Oddania otworzyły swój pierwszy w Polsce Butik Cyrkularny w centrum handlowym, a podczas naszych eventów czy to Westfield Good Festival czy Westfield Days, temat odpowiedzialnych zakupów i cyrkularności jest zawsze obecny

Staramy się również aby nasi najemcy aktywnie włączali się w podejmowane przez Westfield Mokotów działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W związku z tym większość umów jakie podpisujemy zobowiązuje obie strony do poszanowania środowiska naturalnego.

DZIAŁANIA NA RZECZ MIESZKAŃCÓW MIASTA
Ważnym elementem naszej strategii Better Places 2030 są aktywności na rzecz lokalnej społeczności, czyli po prostu naszych sąsiadów. Dla wszystkich warszawiaków, i nie tylko, wspólnie z Projektem PoWarszawsku, organizujemy cykl spacerów i wycieczek po Mokotowie i Służewie. Dzięki tym wyprawom odkrywamy wiele tajemnic i nieznanych dotąd historii związanych z naszą najbliższą okolicą.

W ramach kampanii „Menstruacja – zwykła sprawa”, wraz z fundacją Akcja Menstruacja, zapewnimy dostęp do bezpłatnych podpasek i tamponów w ważnych dla Mokotowa miejscach: w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, Domu Kultury KADR a także w szkołach ponadpodstawowych - Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, XLIII LO im Kazimierza Wielkiego i LXV LO z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. J. Bema.

Istotną dla nas inicjatywą jest też organizowany w kwietniu Westfield Good Festival, którego celem jest budowanie świadomości zrównoważonego rozwoju i przekazywanie praktycznych podpowiedzi, jak działać na co dzień w sposób przyjazny dla planety. Odwiedzający w tym czasie nasze centrum handlowe liczyć mogą na różnorodne warsztaty, spotkania i inne atrakcje związane z szeroko pojętą ekologią, a my chcemy inspirować i wspierać klientów w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji zakupowych.
 

CENTRUM DLA SPOŁECZNOŚCI

PASIEKA NA DACHU WESTFIELD MOKOTÓW
Kwestie związane z ekologią są bardzo ważne dla Westfield Mokotów. Dlatego też zdecydowano o założeniu pasieki na dachu centrum i tym samym o włączeniu się akcję ratowania pszczół, których populacja za Ziemi zmniejsza się z zastraszającym tempie. Na Dachu Westfield znajduje się 5 uli, w każdym z nich mieszka około 50.000 pszczół. Ulami i pszczołami opiekuje się Pszczelarium.

Średnio z jednego ula rocznie uzyskuje się 20kg miodu, który funkcjonuje jako miód warszawski – mokotowski.
WięcejMniej
FILMOWE POPOŁUDNIE W WESTFIELD MOKOTOW
FILMOWE POPOŁUDNIE W WESTFIELD MOKOTÓW
Od 2023 roku, we współpracy z Domem Kultury KADR, zapraszamy seniorów na bezpłatne pokazy filmowe do kina Cinema City. W repertuarze są najnowsze propozycje ze srebrnego ekranu, najczęściej polskie, bo do rodzimej kinematografii nam najbliżej, a sala zawsze wypełniona jest po brzegi. Już niedługo po raz kolejny zaprosimy naszych sąsiadów na filmowe popołudnie.
WięcejMniej
SPECERY Z PO WARSZAWSKU I WESTFIELD MOKOTÓW
To projekt prowadzony od 2022 roku. Nasze wycieczki to szansa na odkrycie tajemnic i ciekawostek Mokotowa i Służewa, których na próżno szukać w książkach czy w miejskich informatorach. Przewodnikiem po mokotowskich jest Łukasz Ostoja-Kasprzycki, rodowity mokotowianin i pasjonat wiedzy o Warszawie, który od 2013 roku prowadzi projekt PoWarszawsku, przybliżający historię stolicy.

Co ciekawe, w ramach spacerów interesujące warszawskie zakątki można zwiedzać nie tylko piechotą, ale też na rowerze i tramwajem.
WięcejMniej
MENSTRUACJA – ZWYKŁA SPRAWA
Menstruacja to zwykła sprawa, dlatego w marcu 2023 roku ruszyliśmy z kampanią mającą na celu normalizację tematów związanych z miesiączką. W ramach wspólnych działań z Fundacją Akcja Menstruacja w zapas środków higieny menstruacyjnej oraz specjalne dyspensery wyposażyliśmy - dwa mokotowskie licea: XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego i LXV LO z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. J. Bema, Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, Dom Kultury KADR oraz oddział SOR i poradnie w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.
Dodatkowo w szkołach, w związku z prowadzonymi działaniami, pojawiły się materiały edukacyjne, z których będzie można się dowiedzieć jak prawidłowo dbać o siebie podczas okresu. Wierzymy, że wspólna inicjatywa Westfield Mokotów i Fundacji Akcja Menstruacja przyczyni się do podniesienia komfortu kobiet w naszej lokalnej społeczności.
WięcejMniej
 

MĄDRE ZAKUPY

Wiele marek obecnych w Westfield Mokotów oferuje kolekcje, które powstają w sposób bardziej zrównoważony – np. powstają z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów lub do ich produkcji zużywa się mniej zasobów wody. Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy.
Ponadto w wielu naszych sklepach będziesz mógł oddać używane ubrania i w ten sposób dać im drugie życie.

4F
4F CHANGE. MAŁYMI KROKAMI W KIERUNKU WIELKIEJ ZMIANY.
COSTA COFFEE
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
H&M
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
FLYING TIGER COPENHAGEN
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
GUESS
ECO IS
THE SMART CHOICE
GOOD LOOD
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
L'OCCITANE
WSPIERAMY NATURĘ, WSPIERAMY ROLNICTWO!
LEVI's
BACK TO MAC
MARC O'POLO
DZIAŁANIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NESPRESSO
DZIAŁANIA NA RZECZ
ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NEW BALANCE
PROGRAM
GREEN LEAF
OKAIDI
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
WITTCHEN
WITTCHEN
JEST PRO-ECO
SWATCH
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
YVES ROCHER
DBAMY O NATURĘ, BY CHRONIĆ JEJ PIĘKNO