W Galerii Wileńskiej wiemy jak ważnym aspektem jest codzienna uważność na środowisko. 

INICJATYWY ZWIĄZANE Z JEGO OCHRONĄ, TO NASZ NATURALNY SPOSÓB DZIAŁANIA OD WIELU LAT. OD ETAPU KONSTRUKCJI BUDYNKU, POPRZEZ REALIZOWANE PROCESY I PROJEKTY AŻ PO DBAŁOŚĆ O EDUKACJĘ I WSPIERANIE ZACHOWAŃ DOBRYCH DLA ŚRODOWISKA - KAŻDEGO DNIA DZIAŁAMY ODPOWIEDZIALNIE I W TROSCE O TO CO DLA NAS WSZYSTKICH NAJCENNIEJSZE.  
 

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

CERTYFIKAT BREEAM
Galeria Wileńska od 2014 roku, regularnie co 3 lata przechodzi certyfikację BREEAM In-Use. W ramach certyfikatu oceniane są zarówno rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku jak i efektywność zarządzania obiektem. Certyfikacja centrów przeprowadzana jest w zakresie „Asset Performance” i „Management Performance” – w obu kategoriach Galeria Wileńska w 2021 roku otrzymała wynik Excellence. W procesie certyfikacji bierze się pod uwagę jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportu miejskiego, wykorzystane materiały, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarkę wodą oraz odpadami.
DACH GALERII WILEŃSKIEJ
Dach Galerii Wileńskiej jest przyjaznym miejscem do życia dla wielu stworzeń. Znajduje się tam pasieka, na którą składa się 5 uli i 250 tys. pszczół miodnych. Od 2015 do 2021 roku z uli na dachu Galerii Wileńskiej zebrano aż 892 kg miodu. 2021 rok stanowił jeden z rekordowych sezonów – zebrano średnio prawie 40 kg z ula. Na fasadzie Galerii Wileńskiej znajdują się także budki lęgowe dla ptaków – m.in. jeżyków i pustułek. W roku 2021 centrum handlowe zabrączkowało pisklęta małych sokołów. Obrączkowanie polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod służących badaniu życia ptaków. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć, czy ptaki wrócą do Galerii Wileńskiej, by założyć swoją rodzinę. 
TRANSPORT I DOSTĘPNOŚĆ

70% Klientów przyjeżdża do Galerii Wileńskiej środkami komunikacji miejskiej. Galeria Wileńska zadbała o możliwość bezpiecznego pozostawienia roweru przed dwoma głównymi wejściami do centrum oraz na parkingu. Na rowerzystów czeka 50 specjalnych miejsc postojowych. Na parkingu Galerii Wileńskiej ci, którzy przyjechali pojazdami elektrycznymi, mogą je doładować, korzystając ze specjalnie przygotowanego miejsca.
DZIAŁANIA NA RZECZ MIESZKAŃCÓW PRAGI PÓŁNOC
Galeria Wileńska stara się budować wśród mieszkańców świadomość ekologiczną oraz przyczyniać się do polepszenia jakości powietrza na terenie dzielnicy. W 2021 roku centrum handlowe zorganizowało i ufundowało nasadzenia bluszczu przy Szkole Podstawowej nr 73. Pracownicy Galerii Wileńskiej wraz z uczniami posadzili rośliny, które cieszą oko całorocznymi, zielonymi liśćmi oraz spełnia ważną funkcję – filtrują powietrze ze szkodliwych pyłów i tlenków. Centrum handlowe wspólnie z Carrefourem zasadziło w pobliżu łąkę kwietną, czego efekty można oglądać wiosną.
JESTEŚMY EKO!
Galeria Wileńska korzysta w 100% z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Wszystkie lampy w częściach wspólnych centrum handlowego są ledowe – o niskim zużyciu energii elektrycznej. Klienci mogą skorzystać z ładowarek do samochodów elektrycznych, które znajdują się na parkingu. Na terenie centrum handlowego prowadzona jest segregacja odpadów – również najemcy Galerii Wileńskiej są zobowiązani do stosowania selektywnej zbiórki odpadów.
JESTEŚMY DOSTĘPNI DLA KAŻDEGO
Pracownicy Galerii Wileńskiej zostali przeszkoleni z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnościami i odznaczeni certyfikatem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Na teren centrum bez problemu mogą wchodzić osoby niepełnosprawne z psami asystującymi.
 

CENTRUM DLA SPOŁECZNOŚCI

 
EKOWILEŃSKA
Kampania organizowana pod hasłem „Metrem, rowerem, spacerem”, podczas której Galeria Wileńska zachęcała do korzystania z ekologicznych środków transportu. Celem projektu było zwrócenie uwagi klientów na to, w jak różny sposób można wygodnie dotrzeć do centrum handlowego oraz budowanie świadomości ekologicznej.

Podczas kampanii Galeria Wileńska proponowała klientom darmowy przegląd rowerów, organizowała egzamin na kartę rowerową dla najmłodszych, nagradzała osoby, które danego dnia zrobiły określoną liczbę kroków. W ramach projektu EkoWileńska zorganizowana została wycieczka rowerowa po Pradze-Północ z warszawskim raperem ELDO – prywatnie miłośnikiem dwóch kółek.

Kampanii towarzyszyły konkursy w mediach społecznościowych. Partnerami merytorycznymi akcji zostali ZTM oraz Veturilo, dzięki czemu w konkursach można było wygrać miesięczny bilet ZTM oraz doładowania na przejazdy rowerami Veturilo. Ponadto kampania została objęta patronatem Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.
WięcejMniej
Nasadzenia na Pradze Północ
Galeria Wileńska stara się budować wśród mieszkańców świadomość ekologiczną oraz przyczyniać się do polepszenia jakości powietrza na terenie dzielnicy. W 2021 roku centrum handlowe zorganizowało i ufundowało nasadzenia bluszczu przy Szkole Podstawowej nr 73.

Pracownicy Galerii Wileńskiej wraz z uczniami posadzili rośliny, które cieszą oko całorocznymi, zielonymi liśćmi oraz spełnia ważną funkcję – filtrują powietrze ze szkodliwych pyłów i tlenków. Centrum handlowe wspólnie z Carrefourem zasadziło w pobliżu łąkę kwietną, czego efekty można oglądać wiosną.
WięcejMniej
Spacery po Pradze
Galeria Wileńska w 2020 roku rozpoczęła cykl spacerów po Pradze – początkowo pod nazwą Spacerownik Praski. Chętni mogą wspólnie z przewodnikami przejść się po dzielnicy. Każdy przewodnik oprowadza po innej trasie, dzięki czemu mieszkańcy mogą poznać różnorodne oblicza Pragi-Północ. Dotychczas można było przejść się szlakami filmowych ulic warszawskiej Pragi czy po „egzotycznej” Szmulowiźnie.

Podczas dotychczasowych edycji w rolę przewodnika wcielił się także znany warszawski raper – Eldo. Celem projektu jest aktywizowanie lokalnej społeczności oraz promowanie dzielnicy wśród mieszkańców Warszawy. W 2020 roku można było wziąć udział w 6 spacerach, w 2021 w 9. Cykl będzie kontynuowany pod nazwą „Chodź na Pragę” – a na spacerowiczów czekają kolejne trasy z nowymi przewodnikami.
WięcejMniej
Dni Seniora
W 2021 roku Galeria Wileńska oraz Praskie Centrum Koneser zorganizowały pierwsze w historii dzielnicy Praskie Dni Seniora. W ciągu dwóch dni w obu obiektach zorganizowano warsztaty i wykłady dla osób starszych. Uczestnicy mogli także skorzystać z bezpłatnych badań.

W programie znalazły się: wykład interaktywny prowadzony przez psychologa „Emocjonalne zdrowie seniora” oraz warsztaty „Trening umysłu”. Podczas Dni Seniora lokalne instytucje mogły zaprezentować swoją ofertę skierowaną do seniorów. Wydarzenie ma charakter cykliczny i organizowany jest jesienią.
WięcejMniej
Obchody Godziny "W"
Galeria Wileńska od lat angażuje się w organizację obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Co roku z tej okazji na fasadzie centrum handlowego kibice Legii Warszawa wywieszają biało-czerwoną flagę.

W 2021 roku flaga przeszła renowację – dzięki wsparciu Warszawiaków i Galerii Wileńskiej, która dopełniła zbiórkę społeczną, na fladze pojawił się znak Polski Walczącej – najprawdopodobniej największy na świecie. Zapraszamy do corocznych obchodów Godziny „W” w pobliżu Galerii Wileńskiej.
WięcejMniej
Praga ODNOVA
Na terenie Galerii Wileńskiej znajduje się multimedialny przewodnik po warszawskiej Pradze. To efekt współpracy z Warszawską Organizacją Turystyczną. W multimedialnym przewodniku „Praga odNova - historyczna moc atrakcji turystycznych warszawskiej Pragi” znaleźć można opis 30 atrakcji turystycznych oraz przykładowych tras.

Przewodnik dostępny jest w formie aplikacji na telefon, dzięki której można korzystać z multimedialnej tablicy w Galerii Wileńskiej.
WięcejMniej
Współpraca z Teatrem Baj
W 2021 roku Galeria Wileńska nawiązała sąsiedzką współpracę z Teatrem Baj – najstarszym w Polsce teatrem lalek. Obie instytucje zorganizowały wspólnie wystawę plakatów teatralnych, które klienci centrum mogli wygrać w konkursie. Galeria Wileńska wspiera teatr w promocji premier nowych spektaklów i innych wydarzeń kulturalnych.

Odwiedzający Teatr Baj w dzień spektaklu mogą skorzystać z darmowego parkingu w Galerii Wileńskiej. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania teatru i śledzenia kolejnych premier.
WięcejMniej
Wsparcie Ukrainy
Galeria Wileńska angażuje się w działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. W 2022 roku przeznaczyła wolny lokal na miejsce zbiórki darów rzeczowych. W ciągu kilku pierwszych dni udało się zebrać ponad 3000 kg darów rzeczowych. Ponadto przed centrum wraz z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ zorganizowany został uliczny koncert charytatywny.

WięcejMniej
Współpraca z Too Good To Go
Galeria Wileńska zwracać uwagę na problem marnowania jedzenia i dzięki współpracy z Too Good To Go przyczynia się do jego redukcji. W 2021 roku Klienci Galerii Wileńskiej ocalili 6 245 paczek a rok później blisko o tysiąc więcej. Na terenie centrum pojawiła się także przedścianka zachęcająca do odpowiedzialnej konsumpcji i korzystania z aplikacji TGTG. W 2022 roku w klienci Galerii Wileńskiej mogli oglądać wystawę plakatów „Jedzenie jak z obrazka”. Plakaty powstały w duchu zero waste – każdy z rysunków został wydrukowany na papierze z odpadów żywnościowych.

WięcejMniej
 
Współpraca z lokalnymi fundacjami
Galeria Wileńska wspiera lokalne fundacje, organizując różnego rodzaju zbiórki lub przekazując część zysków na ich działania.

W 2021 roku zarząd centrum postanowił wpłacić część zysku z grudniowej sprzedaży opłatków na działalność Fundacji Twoja Pasja.

Centrum zorganizowało także akcję pakowania świątecznych prezentów klientów Galerii Wileńskiej. Całościowy zysk z akcji został przeznaczony na działalność Fundacji A.R.T.

Centrum handlowe zaangażowało się także w świąteczną inicjatywę Fundacji A.R.T – a mianowicie w projekt „Pakujemy Sanie św. Mikołaja”, podczas którego przygotowano paczki świąteczne dla 5 placówek wychowawczych.   
WięcejMniej
Współpraca z ZOO

Galeria Wileńska od lat współpracuje z warszawskim ZOO. Podopieczną centrum handlowego jest szympansica Kimberly.

Odwiedzający ZOO mogą skorzystać z darmowego parkingu w Galerii Wileńskiej. Centrum oddalone jest od ogrodu zoologicznego jedynie o 950 metrów, podczas spaceru można zobaczyć m.in. zabytkową cerkiew św. Marii Magdaleny, Park Praski oraz stalową rzeźbę żyrafy.

 
WięcejMniej
 
 
Praski WolONtariusz 2021
Działania Galerii Wileńskiej zostały docenione podczas Gali Wolontariatu, zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Praga-Północ.

W plebiscycie nagrodzono osoby oraz firmy zaangażowane w działalność charytatywną na terenie dzielnicy. Jedną z nagród (ex aequo z Centrum Praskim Koneser) otrzymała Galeria Wileńska.

Samorządowcy w uzasadnieniu wyboru podali projekty, które na stałe wpisały się w kalendarz życia dzielnicy, takie jak obchody rocznicy Powstania Warszawskiego czy cykl spacerów po Pradze.
WięcejMniej
 

MĄDRE ZAKUPY

Wiele marek obecnych w Galerii Wileńskiej oferuje kolekcje, które powstają w sposób bardziej zrównoważony – np. powstają z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów lub do ich produkcji zużywa się mniej zasobów wody. Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy.
Ponadto w wielu naszych sklepach będziesz mógł oddać używane ubrania i w ten sposób dać im drugie życie.

FLYING TIGER COPENHAGEN
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
ROSSMANN
AKCJA POMAGAMY JAK UMIEMY
YVES ROCHER
DBAMY O NATURĘ, BY CHRONIĆ JEJ PIĘKNO