WESTFIELD ARKADIA JEST EKO

Westfield Arkadia jako lider centrów handlowych w Polsce już na etapie projektowania włączyła się w działania charakteryzujące się dbałością o środowisko naturalne. Szereg zastosowanych w obiekcie rozwiązań, a także udział w wybranych akcjach i wydarzeniach, stawiają Westfield Arkadia w czołówce obiektów o proekologicznym charakterze.

Zielony dach to kluczowy element systemu utrzymywania równowagi ekologicznej. Dzięki dobraniu odpowiedniej roślinności, na powierzchni 27 tys. m kw. została utworzona powierzchnia czynna, która umożliwia wprowadzenie wody opadowej do gruntu, pochłania pyły i zanieczyszczenia atmosferyczne oraz stanowi dodatkową warstwę izolacji termicznej i akustycznej obiektu. Dach jest zbudowany z pokrytych glebą warstw, mogących pochłaniać część wód opadowych.

Od stycznia 2018 roku Westfield Arkadia nabywa wyłącznie „zieloną” energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Budynek jest wyposażony w instalację do wentylacji grawitacyjnej. Pozwala ona na wietrzenie obiektu bez zużywania energii elektrycznej. To rozwiązanie funkcjonuje w Westfield Arkadia kilku lat. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, budynek jest nocą naturalnie chłodzony świeżym powietrzem.

Przed Westfield Arkadia znajduje się stacja Veturilo licząca 30 stojaków z rowerami. Należy do największych i funkcjonujących najlepiej w całym systemie Warszawskich Rowerów Publicznych. Wygodnie można stąd dojechać zwłaszcza do metra Dworzec Gdański, gdzie także zlokalizowana jest stacja Veturilo.

Westfield Arkadia zadbała o możliwość bezpiecznego pozostawienia roweru przed dwoma głównymi wejściami do centrum oraz na parkingu. Na rowerzystów czeka ponad 200 specjalnych miejsc postojowych, część z nich jest zadaszona.

Na parkingu Westfield Arkadia działa ekologiczna myjnia samochodowa Autonatura, która oferuje innowacyjną technologię mycia aut bez użycia wody, co pozwala zaoszczędzić do 200 litrów na jednym pojeździe względem myjni tradycyjnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zminimalizowana jest także ilość odpadów i zanieczyszczeń. Produkty myjące są przyjazne środowisku i w blisko stu procentach biodegradowalne. Ukłonem wobec posiadaczy ekologicznych pojazdów napędzanych energią elektryczną było zwiększenie liczby stacji szybkiego ładowania w 2020 roku. Jest ich teraz łącznie 18.

Westfield Arkadia aktywnie pomaga ratować populację pszczół, które znalazły swój dom na zielonym dachu obiektu. Okolica ze swoją różnorodną roślinnością to przyjazne pszczołom środowisko. Ulami opiekują się Kamil Baj i Agnieszka Skórska-Baj prowadzący Pszczelarium – pionierski projekt propagujący miejskie pszczelarstwo w Polsce.

Wokół nowo powstałego placu zabaw przed Westfield Arkadia zostały nasadzone nowe drzewa, zaś na dachu centrum zamontowano pierwszą instalację fotowoltaiczną.