W Westfield Arkadia wiemy jak ważna jest codzienna dbałość o środowisko i już od wielu lat podejmujemy inicjatywy związane z jego ochroną. 

Każdego dnia działamy odpowiedzialnie i troszczymy się o to co dla nas najcenniejsze – począwszy od konstrukcji budynków, przez realizowane projekty i wdrażane procesy, po edukację i wspieranie lokalnych inicjatyw oraz społeczności. 
 

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

OSZCZĘDZAMY ZASOBY
W Westfield Arkadia już od wielu lat świadomie podejmujemy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Istotnym wsparciem w tym zakresie są dla nas m.in. systemy zarządzania budynkiem, które zapewniają stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, zużycia wody, co pozwala na bieżące dostosowywanie do rzeczywistych potrzeb, a przez to zmniejszenie wykorzystania zasobów.

Wykorzystując korzystne warunki atmosferyczne w okresie letnim, staramy się jak najczęściej używać naturalnej wentylacji grawitacyjnej pasaży – wychładzamy obiekt w godzinach nocnych w okresach gdy temperatura na zewnątrz na to pozwala, oszczędzając tym samym energię konieczną do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Zgodnie z zainicjowaną przez Unibail-Rodamco-Westfield w 2016 roku strategią Better Places 2030, konsekwentnie dążymy do realizacji naszego celu w zakresie redukcji emisji CO2 o 50 proc. do 2030 roku. Systematycznie inwestujemy w wymianę urządzeń zainstalowanych w naszym Centrum. Wybieramy nowoczesne, energooszczędne rozwiązania m.in. oświetlenie LED czy nowe rooftopy. W tym roku w naszym Centrum zainstalowaliśmy również panele fotowoltaiczne o mocy niemalże 100 kWp.
ZIELEŃ I BIORÓŻNORODNOŚĆ
Dbałość o środowisko to nie tylko rozwiązania techniczne, ale także troska o faunę i florę. W Westfield Arkadia od 2014 roku posiadamy pasiekę 5 pszczelich rodzin, a nasz miód można spróbować przy okazji różnych akcji organizowanych w Centrum.

W ramach certyfikacji BREEAM podjęliśmy także współpracę z ekologiem. To dzięki rekomendacjom eksperta założyliśmy w Centrum m.in. budki dla dziuplaków - małych ptaków miejskich takich jak szpaki, wróble, kowaliki, muchołówki, aby ułatwić im rozwój. Stworzyliśmy także zieloną ścianę oraz stale zwiększamy bioróżnorodność naszej roślinności wokół budynku, co roku dosadzając nowe rośliny na dachu, skarpach czy innych terenach zielonych wokół Centrum.


TRANSPORT I DOSTĘPNOŚĆ
Westfield Arkadia jest łatwo dostępna komunikacją miejską - od stacji metra Dworzec Gdański dzieli nas zaledwie 550 metrów, a wokół Centrum zlokalizowane są liczne przystanki tramwajowe i autobusowe. Dla naszych klientów mamy też trzy parkingi rowerowe – dwa zewnętrzne (w tym jeden zadaszony) oraz parking podziemny, które łącznie mogą pomieścić 263 rowery. Na terenie Centrum dostępne są również 3 stacje naprawcze dla rowerów oraz stacja rowerów miejskich.

 
ZIELONY DACH
W Westfield Arkadia czujemy się odpowiedzialni także za nasze bezpośrednie otocznie. W tym celu zmodernizowaliśmy nasz zielony dach, który wyposażony został w matę drenażowo-kumulacyjną i nie wymaga obecnie podlewania. Takie rozwiązanie przyniosło znaczące oszczędności w zużyciu wody - część wody pozostaje po każdym deszczu wewnątrz maty i jest wykorzystywana przez rośliny w okresach bezdeszczowych. Co więcej, dach ogranicza emisję zanieczyszczeń pyłowych, dostarcza tlenu oraz redukuje tzw. miejską wyspę ciepła, lokalnie obniżając temperaturę otoczenia, poprzez zapewnienie znacznej powierzchni zielonej i biologicznie czynnej oraz zmniejszenie nagrzewania się powierzchni od nasłonecznienia. 
 

CENTRUM DLA SPOŁECZNOŚCI

POJEMNIK NA ELEKTROODPADY
W strefie usług na poziomie -1 dla klientów Westfield Arkadia jest dostępny pojemnik na elektroodpady. Zgodnie z przeznaczeniem można umieszczać w nim zużyte urządzenia elektryczne, np. stare telefony komórkowe, małe artykuły gospodarstwa domowego, słuchawki, baterie, aparaty fotograficzne, tablety, elektrozabawki.

Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to warte uwagi rozwiązanie z kilku powodów. Dzięki niemu promowane są postawy proekologiczne. Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody. Ponadto elektryczne odpady mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie składowane lub transportowane. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, który jest zaprojektowany do przechowywania takich odpadów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników zajmujących się ich transportem i utylizacją.

Czerwony kolor pojemnika ułatwia użytkownikom rozpoznanie miejsca, gdzie powinni wyrzucać swoje elektryczne odpady. Pojemnik pomaga także promować recykling - elektryczne odpady mogą być przetwarzane i wykorzystane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność surowców naturalnych.
WięcejMniej
Zbiórka krwi
Krew jest niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Dlatego Westfield Arkadia od lat włącza się w promocje honorowego krwiodawstwa. Na terenach zielonych przed centrum regularnie organizowane są zbiórki krwi. Partnerem inicjatywy jest warszawski Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Od 5 marca 2021 roku do 15 kwietnia 2023 roku przed Westfield Arkadia zorganizowano 11 zbiórek, podczas których 223 dawców przekazało ponad 100 litrów krwi.

Kolejne zbiórki krwi w 2023 roku są zaplanowane na: 30 czerwca, 9 września i 16 grudnia w godz. 10.00-15.00. Serdecznie zapraszamy!
WięcejMniej
Westfield Good Festival
Jak żyć w sposób przyjazny dla planety, jak dbać o swoją równowagę i celebrować codzienność oraz jak ograniczyć marnowanie żywności – odpowiedzi m.in. na te pytania poznali uczestnicy Westfield Good Festivalu, czyli wydarzenia skierowanego zarówno do zagorzałych ekoentuzjastów, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z byciem eko na co dzień.

Festiwal odbył się od 22 do 30 kwietnia 2023 roku. Podczas wydarzenia wszyscy chętni mogli m.in. wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, zbiórce odzieży i elektroodpadów, adopcji roślin oraz posłuchać podcastów nagrywanych na żywo w centrum, w specjalnej strefie. Rozmowy z gośćmi – przedstawicielami firm i podcasterami – poprowadziła Dominika Lenkowska-Piechowska z Who Will Save The Planet. Gośćmi podcastów byli: Karolina Sobańska, Cleo Ćwiek i Anna Cyklińska z fundacji Można Zwariować, Monika Michalska znana jako Pani od Odpadów, Michał Stępień z fundacji „Zaczytani” oraz przedstawiciele firm: Zofia Zochniak z Ubrania do Oddania, Leszek Dąbrowski, przedstawiciel Too Good To Go, Halina Gackowska reprezentująca pracownię Florabo oraz Daria Czarnynoga z marki Balagan. Zachęcamy do odsłuchania podcastów: tutaj. Jest to duża dawka wiedzy i inspiracji z różnorodnych obszarów tematycznych – od zrównoważonej mody, przez recycling i upcycling, po dbałość o swój mentalny well-being i celebrowanie codzienności!

Wśród partnerów wydarzenia znalazły się marki i organizacje, dla których zrównoważony rozwój to codzienność, a działania dobre dla planety wpisane są w ich DNA jak np. Ubrania do Oddania, Too Good Too Go, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, ASEKOL PL czy Florabo.
WięcejMniej
WSPARCIE NA RZECZ OBYWATELI UKRAINY
Unibail-Rodamco-Westfield, zarządzające m.in. centrum handlowym Westfield Arkadia, wsparło obywateli Ukrainy przekazując wsparcie rzeczowe do sztabu kryzysowego Urzędu Miasta st. Warszawy oraz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wśród przekazanych produktów znalazły się takie artykuły jak m.in. żywność, kosmetyki, tekstylia, produkty dla dzieci czy sprzęty elektroniczne.
WięcejMniej
Wsparcie fundacji NEBO
Westfield Arkadia angażuje się w działania na rzecz lokalnych społeczności i wspiera również fundacje działające w obrębie dzielnic Wola i Żoliborz. Jedną z form wsparcia było przekazanie części zysku z grudniowej sprzedaży opłatków Fundacji NEBO, która działa od 2012 roku. Jej celem jest pomaganie rodzinom w kryzysie i osobom wykluczonym społecznie – bez względu na powód wykluczenia.

Westfield Arkadia przekazała zarządowi Fundacji kwotę 6 500 zł, która została przeznaczona na organizację ferii zimowych dla podopiecznych NEBO – warsztaty, zorganizowane wyjścia i jedzenie. Za część środków fundacja ufundowała dzieciom zmagającym się z depresją terapię psychologiczną, a pozostałym podopiecznym korepetycje.
WięcejMniej
WSPARCIE DOMU SAMOTNEJ MATKI
Kolejną inicjatywą było wsparcie Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ulicy Szymanowskiego w Warszawie w okresie przedświątecznym. To szczególny czas, w którym warto dzielić się z innymi. Dlatego wspólnie z najemcami Westfield Arkadia przekazało placówce artykuły pierwszej potrzeby takie jak chemia i środki czystości, ale także produkty bardziej „prezentowe” jak: ubrania, artykuły szkolne, zabawki, kosmetyki.

To jednak nie wszystko – Westfield Arkadia oraz najemcy centrum przyczynili się do organizacji w ośrodku kolacji wigilijnej. W akcję zaangażowali się: Denique Sieć Salonów Piękności, Levi's, L'OCCITANE en Provence, Patrizia Aryton, Rossmann Polska, restauracja Street, Tchibo Polska, Flying Tiger Copenhagen, Under Armour, Wrangler Europe.
WięcejMniej
WOŚp
W ramach wsparcia 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Westfield Arkadia udostępniła swoje przestrzenie dla kwestujących wolontariuszy z zaprzyjaźnionego sztabu OSP Czosnów. To już kolejny rok współpracy z tymi wolontariuszami i kolejny rekord zbiórki. Tegoroczne skarbonki klienci Westfield Arkadia wypełnili kwotą 63 534,77 zł.

Kwestowanie i wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stało się już tradycją w Westfield Arkadia.
WięcejMniej
URW FOR JOBS - PRACUJ Z NAMI
Unibail-Rodamco-Westfield dzięki realizacji projektu „Pracuj z nami” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które są zainteresowane nowymi wyzwaniami zawodowymi. Program przeznaczony jest dla osób aktualnie poszukujących pracy lub planujących zmianę pracodawcy, zagrożonych wykluczeniem zawodowym, a także chcących zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy poprzez podniesienie kompetencji cyfrowych.

W ramach akcji organizowane są bezpłatne specjalistyczne szkolenia dotyczące m.in. podstawowych kompetencji digitalowych. Celem programu, oprócz pomocy w znalezieniu zatrudnienia, jest również podniesienie kwalifikacji – uczestnicy szkoleń po ich ukończeniu otrzymują certyfikaty branżowe.
WięcejMniej
WSPÓŁPRACA Z BIUREM PROGRAMU “NIEPODLEGŁA”
W 2021 roku Westfield Arkadia nawiązała współpracę z Biurem Programu „Niepodległa”, czego efektem była organizacja dwóch ciekawych atrakcji przed centrum handlowym. W listopadzie przed głównym wejściem do Westfield Arkadia stanął Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, czyli wystawa, która za pomocą hologramów, makiet czy pokazów VR przybliżała historię II RP i pokazywała drogę Polski do niepodległości.

Natomiast w grudniu na placu przed centrum handlowym klienci, w ramach wystawy START, mogli podziwiać kolorowe rzeźby naturalnych rozmiarów, które przedstawiały najwybitniejszych polskich olimpijczyków oraz paraolimpijczyków. Reprezentanci Polski byli uchwyceni w ich sportowych pozach. Westfield Arkadia dzięki współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” oferuje klientom spotkania z historią w atrakcyjnej formie oraz popularyzuje wiedzę o ważnych postaciach oraz wydarzeniach historycznych.
WięcejMniej
SUE RYDER W WESTFIELD ARKADIA
Otwarcie sklepu charytatywnego Sue Ryder była pierwszym tego typu konceptem zrealizowanym w centrum handlowym. Jest to miejsce, do którego można przynieść wszystko, z czego ktoś inny może jeszcze skorzystać – czystą odzież, buty, książki, płyty, filmy, biżuterię, małe AGD, sprzęt i akcesoria sportowe, zabawki czy meble.

Posegregowane przez pracowników rzeczy trafiają na półki, a cały zysk ze sprzedaży przekazywany jest na rzecz potrzebujących, czyli dokładnie tak, jak 70 lat temu zaplanowała Sue Ryder, założycielka Fundacji i inicjatorka sklepów charytatywnych. Na uwagę zasługuje nie tylko asortyment sklepu, czyli ubrania i wyjątkowe przedmioty z historią, ale i sam wystrój lokalu. Meble, które znajdują się w salonie także pochodzą z recyklingu i dostały niezwykle stylowe, drugie życie. Otwarcie sklepu charytatywnego Sue Ryder w Westfield Arkadia wpisuje się w prowadzone od lat działania centrum handlowego na rzecz pomocy potrzebujący oraz zrównoważonego rozwoju. Jest to też ważna część długofalowej, globalnej strategii Better Places 2030 Unibail-Rodamco-Westfield, właściciela i zarządcy Westfield Arkadia.
WięcejMniej
Aktywizacja lokalnej społeczności
Westfield Arkadia podejmuje także wiele aktywności, których celem jest aktywizacja lokalnej społeczności. Należą do nich organizacja m.in.:

• kina plenerowego,
• koncertów jazzowych z grupą JSP Ensemble,
• koncertów w ramach Westfield Summer Festival x Santander Letnie Brzmienia,
• teatru plenerowego we współpracy z Teatrem Pijana Sypialnia,
• zajęć jogi w plenerze z żoliborskim studiem Anya Yoga,
• spacerów z profesjonalnymi przewodnikami „Butem po Wawie” i „PoWarszawsku” po okolicznych dzielnicach – Woli i Żoliborzu,
• zajęć sportowych dla dzieci w ramach cyklu „Sportowe soboty” we współpracy z Legia Schools,
• zajęć Zumby w plenerze we współpracy z klubem fitness Zdrofit,• warsztatów artystycznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów oraz galerią sztuki Ado-art.,
• otwartego stoiska pszczelarskiego we współpracy z Pszczelarium,
• wystaw edukacyjnych we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki.
WięcejMniej
1711 potencjalnych dawców szpiku w Westfield Arkadia
Westfield Arkadia wspólnie z Fundacją DKMS przeprowadziła aż osiem akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Poszczególne edycje miały swój motyw przewodni: m.in. Dzień Dawcy Szpiku, Zakończ wakacje na 5!, Podaruj Komuś Życie na Święta, Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Podczas wszystkich akcji na terenie Westfield Arkadia udało się łącznie zarejestrować aż 1711 potencjalnych dawców.
WięcejMniej
BADANIA MAMMOGRAFICZNE
Systematyczne badania profilaktyczne są szansą na długie i zdrowe życie. W ich promocję włącza się Westfield Arkadia. W 2022 r. przed centrum przeprowadzono dwie akcje podczas których mammografię wykonało łącznie blisko 100 kobiet. Kampania jest kontynuowana w 2023 roku i już w styczniu badanie wykonało około 70 pań.

Akcja bezpłatnych badań mammograficznych skierowana jest do kobiet od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały badania. Jest to ważna inicjatywa, która zdecydowanie przyczynia się do szerzenia wiedzy na temat ogromnego znaczenia profilaktyki. Partnerem akcji jest centrum medyczne Salve Medica.
WięcejMniej
„Godziny ciszy” i plecaki sensoryczne
Z myślą o klientach wysoko wrażliwych na bodźce dźwiękowe i wizualne centrum handlowe Westfield Arkadia wprowadziło „Godziny ciszy”. Obowiązują one w każdy poniedziałek w godz. 19.00-21.00. Dodatkowo wszyscy chętni mogą wypożyczyć plecak pełen akcesoriów sensorycznych.

Jak wyglądają „Godziny ciszy”?


Przede wszystkim jest to czas, w którym w miejscach, gdzie jest to możliwe, zostaje wyciszona muzyka, a światła zostają przygaszone. Wszystko po to, by osoby w spektrum autyzmu i te bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne czuły się komfortowo podczas zakupów. „Godziny ciszy” w Westfield Arkadia obowiązują w poniedziałki w godzinach 19.00-21.00.

Co można znaleźć w plecaku sensorycznym?

Poza „Godzinami ciszy” centrum handlowe Westfield Arkadia udostępniło także akcesoria sensoryczne. Klienci mogą wynająć z recepcji plecaki, w których znajdą słuchawki wygłuszające/zatyczki do uszu, piłeczki antystresowe i gadżety pop it. Zadaniem słuchawek i zatyczek do uszu jest wytłumienie dźwięków z otoczenia, a zabawki sensoryczne sprawdzą się w sytuacjach wymagających zmniejszenia napięcia lub przekierowania uwagi. Dzięki tym rozwiązaniom osoby wysoko wrażliwe na bodźce zewnętrzne mogą w bardziej komfortowy sposób spędzić czas w centrum handlowym.

Rozwiązania zostały wprowadzone dzięki współpracy Westfield Arkadia z Fundacją SYNAPSIS, która na co dzień zajmuje się tematyką autyzmu.
WięcejMniej

MĄDRE ZAKUPY

Wiele marek obecnych w Westfield Arkadia oferuje kolekcje, które powstają w sposób bardziej zrównoważony – np. powstają z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów lub do ich produkcji zużywa się mniej zasobów wody. Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy.
Ponadto w wielu naszych sklepach będziesz mógł oddać używane ubrania i w ten sposób dać im drugie życie.

4F
4F CHANGE. MAŁYMI KROKAMI W KIERUNKU WIELKIEJ ZMIANY.
COSTA COFFEE
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
H&M
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
FLYING TIGER COPENHAGEN
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
GUESS
ECO IS
THE SMART CHOICE
LEE WRANGLER
FOR THE WORLD
THAT WORKS
L'OCCITANE
WSPIERAMY NATURĘ, WSPIERAMY ROLNICTWO!
MAC
BACK TO MAC
MARC O'POLO
DZIAŁANIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
MAX PREMIUM BURGERS
KLIMATYCZNIE POZYTYWNA FIRMA
NESPRESSO
DZIAŁANIA NA RZECZ
ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NEW BALANCE
PROGRAM
GREEN LEAF
OKAIDI
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
WITTCHEN
WITTCHEN
JEST PRO-ECO
WOJAS
WOJAS ECO
YVES ROCHER
DBAMY O NATURĘ, BY CHRONIĆ JEJ PIĘKNO
LEE WRANGLER
FOR THE WORLD
THAT WORKS
DIGEL
FOR THE WORLD
THAT WORKS