W Westfield Arkadia wiemy jak ważna jest codzienna dbałość o środowisko i już od wielu lat podejmujemy inicjatywy związane z jego ochroną. 

Każdego dnia działamy odpowiedzialnie i troszczymy się o to co dla nas najcenniejsze – począwszy od konstrukcji budynków, przez realizowane projekty i wdrażane procesy, po edukację i wspieranie lokalnych inicjatyw oraz społeczności. 
 

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

OSZCZĘDZAMY ZASOBY
W Westfield Arkadia już od wielu lat świadomie podejmujemy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Istotnym wsparciem w tym zakresie są dla nas m.in. systemy zarządzania budynkiem, które zapewniają stały monitoring wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, zużycia wody, co pozwala na bieżące dostosowywanie do rzeczywistych potrzeb, a przez to zmniejszenie wykorzystania zasobów.

Wykorzystując korzystne warunki atmosferyczne w okresie letnim, staramy się jak najczęściej używać naturalnej wentylacji grawitacyjnej pasaży – wychładzamy obiekt w godzinach nocnych w okresach gdy temperatura na zewnątrz na to pozwala, oszczędzając tym samym energię konieczną do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Zgodnie z zainicjowaną przez Unibail-Rodamco-Westfield w 2016 roku strategią Better Places 2030, konsekwentnie dążymy do realizacji naszego celu w zakresie redukcji emisji CO2 o 50 proc. do 2030 roku. Systematycznie inwestujemy w wymianę urządzeń zainstalowanych w naszym Centrum. Wybieramy nowoczesne, energooszczędne rozwiązania m.in. oświetlenie LED czy nowe rooftopy. W tym roku w naszym Centrum zainstalowaliśmy również panele fotowoltaiczne o mocy niemalże 100 kWp.
.
ZIELEŃ I BIORÓŻNORODNOŚĆ
Dbałość o środowisko to nie tylko rozwiązania techniczne, ale także troska o faunę i florę. W Westfield Arkadia od 2014 roku posiadamy pasiekę 5 pszczelich rodzin, a nasz miód można spróbować przy okazji różnych akcji organizowanych w Centrum.

W ramach certyfikacji BREEAM podjęliśmy także współpracę z ekologiem. To dzięki rekomendacjom eksperta założyliśmy w Centrum m.in. budki dla dziuplaków - małych ptaków miejskich takich jak szpaki, wróble, kowaliki, muchołówki, aby ułatwić im rozwój. Stworzyliśmy także zieloną ścianę oraz stale zwiększamy bioróżnorodność naszej roślinności wokół budynku, co roku dosadzając nowe rośliny na dachu, skarpach czy innych terenach zielonych wokół Centrum.


TRANSPORT I DOSTĘPNOŚĆ
Westfield Arkadia jest łatwo dostępna komunikacją miejską - od stacji metra Dworzec Gdański dzieli nas zaledwie 550 metrów, a wokół Centrum zlokalizowane są liczne przystanki tramwajowe i autobusowe. Dla naszych klientów mamy też trzy parkingi rowerowe – dwa zewnętrzne (w tym jeden zadaszony) oraz parking podziemny, które łącznie mogą pomieścić 263 rowery. Na terenie Centrum dostępne są również 3 stacje naprawcze dla rowerów oraz stacja rowerów miejskich.

 
ZIELONY DACH
W Westfield Arkadia czujemy się odpowiedzialni także za nasze bezpośrednie otocznie. W tym celu zmodernizowaliśmy nasz zielony dach, który wyposażony został w matę drenażowo-kumulacyjną i nie wymaga obecnie podlewania. Takie rozwiązanie przyniosło znaczące oszczędności w zużyciu wody - część wody pozostaje po każdym deszczu wewnątrz maty i jest wykorzystywana przez rośliny w okresach bezdeszczowych. Co więcej, dach ogranicza emisję zanieczyszczeń pyłowych, dostarcza tlenu oraz redukuje tzw. miejską wyspę ciepła, lokalnie obniżając temperaturę otoczenia, poprzez zapewnienie znacznej powierzchni zielonej i biologicznie czynnej oraz zmniejszenie nagrzewania się powierzchni od nasłonecznienia. 
 

CENTRUM DLA SPOŁECZNOŚCI

Zbiórka krwi
Mimo rozwoju medycyny krew wciąż jest lekiem, którego nie można zastąpić. Bardzo potrzebują jej pacjenci w stanach zagrożenia życia. W związku z tym na terenie Westfield Arkadia w 2021 roku aż czterokrotnie organizowano zbiórkę krwi, wspólnie z działającym od 43 lat na warszawskich Bielanach Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Prawie 200 osób zarejestrowanych do krajowej bazy Honorowych Dawców Krwi, 114 dawców i ponad 55 litrów krwi i jej składników – to efekty zbiórki w ramach akcji „Razem Pomocni” w 2021 r. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu dawców – współczesnych bohaterów, którzy mimo trwającej pandemii, zdecydowali się na bezinteresowną pomoc innym.

Zbiórki krwi kontynuowane są w 2022 roku. Akcja zorganizowana w czerwcu została rozbudowana o dodatkowe elementy – np. serwis rowerowy. Klienci podczas „Weekendu dla zdrowia” mogli także pojeździć na rowerach stacjonarnych, a za każdy pokonany przez nich kilometr Westfield Arkadia przekazała 2 złote na Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi – Krewniacy.
WięcejMniej
Dzień Ziemi
W kwietniu 2022 r. Westfield Arkadia zorganizowała event „Dzień Ziemi”. Na wszystkich chętnych czekała m.in. edukacyjna zabawa terenowa „Gra o Ziemię” oparta na kodach QR i stworzona zgodnie z podstawą programową dla szkół podstawowych. Dzięki niej uczestnicy poznali wiele ciekawostek i praktycznych porad, które pomogą zmienić codzienne nawyki na bardziej przyjazne dla planety.

Podczas eventu warszawiacy mogli także wziąć udział w warsztatach ekologicznych dotyczących segregacji odpadów z MPO oraz oddać elektrośmieci do ASEKOL PL i wziąć udział w tworzeniu ogrodu sąsiedzkiego pod okiem profesjonalnego ogrodnika.
WięcejMniej
WSPARCIE NA RZECZ OBYWATELI UKRAINY
Unibail-Rodamco-Westfield, zarządzające m.in. centrum handlowym Westfield Arkadia, wsparło obywateli Ukrainy przekazując wsparcie rzeczowe do sztabu kryzysowego Urzędu Miasta st. Warszawy oraz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wśród przekazanych produktów znalazły się takie artykuły jak m.in. żywność, kosmetyki, tekstylia, produkty dla dzieci czy sprzęty elektroniczne.
WięcejMniej
Wsparcie fundacji NEBO
Westfield Arkadia angażuje się w działania na rzecz lokalnych społeczności i wspiera również fundacje działające w obrębie dzielnic Wola i Żoliborz. Jedną z form wsparcia było przekazanie części zysku z grudniowej sprzedaży opłatków Fundacji NEBO, która działa od 2012 roku. Jej celem jest pomaganie rodzinom w kryzysie i osobom wykluczonym społecznie – bez względu na powód wykluczenia.

Westfield Arkadia przekazała zarządowi Fundacji kwotę 6 500 zł, która została przeznaczona na organizację ferii zimowych dla podopiecznych NEBO – warsztaty, zorganizowane wyjścia i jedzenie. Za część środków fundacja ufundowała dzieciom zmagającym się z depresją terapię psychologiczną, a pozostałym podopiecznym korepetycje.
WięcejMniej
WSPARCIE DOMU SAMOTNEJ MATKI
Kolejną inicjatywą było wsparcie Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ulicy Szymanowskiego w Warszawie w okresie przedświątecznym. To szczególny czas, w którym warto dzielić się z innymi. Dlatego wspólnie z najemcami Westfield Arkadia przekazało placówce artykuły pierwszej potrzeby takie jak chemia i środki czystości, ale także produkty bardziej „prezentowe” jak: ubrania, artykuły szkolne, zabawki, kosmetyki.

To jednak nie wszystko – Westfield Arkadia oraz najemcy centrum przyczynili się do organizacji w ośrodku kolacji wigilijnej. W akcję zaangażowali się: Denique Sieć Salonów Piękności, Levi's, L'OCCITANE en Provence, Patrizia Aryton, Rossmann Polska, restauracja Street, Tchibo Polska, Flying Tiger Copenhagen, Under Armour, Wrangler Europe.
WięcejMniej
WOŚp
W ramach wsparcia 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Westfield Arkadia udostępniła swoje przestrzenie dla kwestujących wolontariuszy z zaprzyjaźnionego sztabu OSP Czosnów. To już kolejny rok współpracy z tymi wolontariuszami i kolejny rekord zbiórki. Tegoroczne skarbonki klienci Westfield Arkadia wypełnili kwotą 63 534,77 zł.

Kwestowanie i wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stało się już tradycją w Westfield Arkadia.
WięcejMniej
URW FOR JOBS - PRACUJ Z NAMI
Unibail-Rodamco-Westfield dzięki realizacji projektu „Pracuj z nami” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które są zainteresowane nowymi wyzwaniami zawodowymi. Program przeznaczony jest dla osób aktualnie poszukujących pracy lub planujących zmianę pracodawcy, zagrożonych wykluczeniem zawodowym, a także chcących zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy poprzez podniesienie kompetencji cyfrowych.

W ramach akcji organizowane są bezpłatne specjalistyczne szkolenia dotyczące m.in. podstawowych kompetencji digitalowych. Celem programu, oprócz pomocy w znalezieniu zatrudnienia, jest również podniesienie kwalifikacji – uczestnicy szkoleń po ich ukończeniu otrzymują certyfikaty branżowe.
WięcejMniej
WSPÓŁPRACA Z BIUREM PROGRAMU “NIEPODLEGŁA”
W 2021 roku Westfield Arkadia nawiązała współpracę z Biurem Programu „Niepodległa”, czego efektem była organizacja dwóch ciekawych atrakcji przed centrum handlowym. W listopadzie przed głównym wejściem do Westfield Arkadia stanął Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, czyli wystawa, która za pomocą hologramów, makiet czy pokazów VR przybliżała historię II RP i pokazywała drogę Polski do niepodległości.

Natomiast w grudniu na placu przed centrum handlowym klienci, w ramach wystawy START, mogli podziwiać kolorowe rzeźby naturalnych rozmiarów, które przedstawiały najwybitniejszych polskich olimpijczyków oraz paraolimpijczyków. Reprezentanci Polski byli uchwyceni w ich sportowych pozach. Westfield Arkadia dzięki współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” oferuje klientom spotkania z historią w atrakcyjnej formie oraz popularyzuje wiedzę o ważnych postaciach oraz wydarzeniach historycznych.
WięcejMniej
SUE RYDER W WESTFIELD ARKADIA
Otwarcie sklepu charytatywnego Sue Ryder była pierwszym tego typu konceptem zrealizowanym w centrum handlowym. Jest to miejsce, do którego można przynieść wszystko, z czego ktoś inny może jeszcze skorzystać – czystą odzież, buty, książki, płyty, filmy, biżuterię, małe AGD, sprzęt i akcesoria sportowe, zabawki czy meble.

Posegregowane przez pracowników rzeczy trafiają na półki, a cały zysk ze sprzedaży przekazywany jest na rzecz potrzebujących, czyli dokładnie tak, jak 70 lat temu zaplanowała Sue Ryder, założycielka Fundacji i inicjatorka sklepów charytatywnych. Na uwagę zasługuje nie tylko asortyment sklepu, czyli ubrania i wyjątkowe przedmioty z historią, ale i sam wystrój lokalu. Meble, które znajdują się w salonie także pochodzą z recyklingu i dostały niezwykle stylowe, drugie życie. Otwarcie sklepu charytatywnego Sue Ryder w Westfield Arkadia wpisuje się w prowadzone od lat działania centrum handlowego na rzecz pomocy potrzebujący oraz zrównoważonego rozwoju. Jest to też ważna część długofalowej, globalnej strategii Better Places 2030 Unibail-Rodamco-Westfield, właściciela i zarządcy Westfield Arkadia.
WięcejMniej
Aktywizacja lokalnej społeczności
Westfield Arkadia podejmuje także wiele aktywności, których celem jest aktywizacja lokalnej społeczności. Należą do nich organizacja m.in.:

• kina plenerowego,
• koncertów jazzowych z grupą JSP Ensemble,
• zajęć jogi w plenerze z żoliborskim studiem Anya Yoga,
• spacerów z profesjonalnymi przewodnikami „Butem po Wawie” i „PoWarszawsku” po okolicznych dzielnicach – Woli i Żoliborzu,
• zajęć sportowych dla dzieci w ramach cyklu „Sportowe soboty” we współpracy z Legia Schools,
• wystaw edukacyjnych we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki.
WięcejMniej
1711 potencjalnych dawców szpiku w Westfield Arkadia
Westfield Arkadia wspólnie z Fundacją DKMS przeprowadziła aż osiem akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Poszczególne edycje miały swój motyw przewodni: m.in. Dzień Dawcy Szpiku, Zakończ wakacje na 5!, Podaruj Komuś Życie na Święta, Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Podczas wszystkich akcji na terenie Westfield Arkadia udało się łącznie zarejestrować aż 1711 potencjalnych dawców.
WięcejMniej
BADANIA MAMMOGRAFICZNE
Systematyczne badania profilaktyczne są szansą na długie i zdrowe życie. W ich promocję włącza się Westfield Arkadia. W 2022 r. przed centrum przeprowadzono dwie akcje podczas których mammografię wykonało łącznie blisko 100 kobiet. Kampania jest kontynuowana w 2023 roku i już w styczniu badanie wykonało około 70 pań.

Akcja bezpłatnych badań mammograficznych skierowana jest do kobiet od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały badania. Jest to ważna inicjatywa, która zdecydowanie przyczynia się do szerzenia wiedzy na temat ogromnego znaczenia profilaktyki. Partnerem akcji jest centrum medyczne Salve Medica.
WięcejMniej
 

MĄDRE ZAKUPY

Wiele marek obecnych w Westfield Arkadia oferuje kolekcje, które powstają w sposób bardziej zrównoważony – np. powstają z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów lub do ich produkcji zużywa się mniej zasobów wody. Poniżej prezentujemy wybrane inicjatywy.
Ponadto w wielu naszych sklepach będziesz mógł oddać używane ubrania i w ten sposób dać im drugie życie.

4F
4F CHANGE. MAŁYMI KROKAMI W KIERUNKU WIELKIEJ ZMIANY.
COSTA COFFEE
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
H&M
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
FLYING TIGER COPENHAGEN
DZIAŁANIA
NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
GUESS
ECO IS
THE SMART CHOICE
LEE WRANGLER
FOR THE WORLD
THAT WORKS
L'OCCITANE
WSPIERAMY NATURĘ, WSPIERAMY ROLNICTWO!
MAC
BACK TO MAC
MARC O'POLO
DZIAŁANIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
MAX PREMIUM BURGERS
KLIMATYCZNIE POZYTYWNA FIRMA
NESPRESSO
DZIAŁANIA NA RZECZ
ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
NEW BALANCE
PROGRAM
GREEN LEAF
OKAIDI
INICJATYWY DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
WITTCHEN
WITTCHEN
JEST PRO-ECO
WOJAS
WOJAS ECO
YVES ROCHER
DBAMY O NATURĘ, BY CHRONIĆ JEJ PIĘKNO
LEE WRANGLER
FOR THE WORLD
THAT WORKS
DIGEL
FOR THE WORLD
THAT WORKS